banner39

'Nazilerin 300 ton altını bulundu' iddiası

Polonya'da iki kişi, 2. Dünya Savaşından kalma 300 ton nazi altını bulduklarını bildirdi, altınlar zırhlı bir demiryolu aracına yüklüymüş.

Avrupa 20.08.2015, 11:10 27.08.2015, 11:44
'Nazilerin 300 ton altını bulundu' iddiası

Mucahid Yıldız/ Dünya Bülteni - Almanya

Polonya'da iki kişi, onlarca yıldan beri bulunamayan 2. Dünya Savaşından kalma nazi altınlarının yerini bildiklerini söyledi. Aşağı Şilezya'daki Lehçe adıyla Walbrzych, Almanca adıyla Waldenberg'te bulunan zırhlı tren vagonunda 300 ton altın olduğu bildirildi. Biri Alman olduğu söylenen bu iki kişi, altınların tam olarak yerini, yüzde onu kendilerine ödül olarak verildiği takdirde bildireceklerini belirtti. Polonya'daki 'daminfo.pl' isimli internet haber sitesi, altını bulan kişilerin yetkililere yazdıkları mektubu yayınladı. Ancak resmi yetkililer haberi ne onayladılar ne de yalanladılar.

Bölgedeki mahalli televizyon kanalı TVN24'e konuşan tarihçi Joanna Lamparska, yıllardan beri bu konu üzerinde konuşulduğunu, yeraltında bir tünelde saklandığı iddia edilen zırhlı trenin burada yıllardan beri arandığını söyledi.

Başka bir söylentiye göre de nazilerden ele geçirilen bir tren Breslau ile Waldenberg arasında kaybolmuş. Lamparska, şayet bu tren bulunduysa bunun büyük bir sansasyon olduğunu, ancak şimdiye kadar hiçkimsenin bu trenin varolduğunu ispatlayamadığını, dikkatli olmak gerektiğini belirtti.

Herşeye rağmen Waldenberg'te hazine bulunduğu söylentisi bölge halkını heyecanlandırdı. Zira zırhlı trende 300 ton altın olduğu tahmin ediliyor. Hazineyi bulduklarını iddia edenlerin avukatı Jaroslaw Chmielewski, bir radyo ile yaptığı söyleşide, Nazi altınlarının bulunmasının, batık gemi Titanik'in bulunması gibi dünya için önemli bir gelişme olduğunu söyledi.

Waldenberg yakınlarında 2. Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından uzun yeraltı tünellerinin inşaa edildiği dev bir kompleks bulunuyordu. Naziler, yoğun hava saldırılarından korunmak için sanayi üretimini yeraltında gerçekleştiriyorlardı.

 

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?