banner39

Nehirde tonlarca ölü balık bulan Belçikalılar Fransa'yı suçladı

Fransız şeker üreticisi Tereos, Kuzey Fransa'daki Escaudoeuvres'teki fabrikasında 100.000 metreküplük bir yerleşim havuzunda bir sızıntı bulunduğunu ve bu da atık suyun Scheldt nehrinin bir koluna dökülmesine neden olduğunu söyledi.

Avrupa 01.05.2020, 07:02
Nehirde tonlarca ölü balık bulan Belçikalılar Fransa'yı suçladı

Belçika'nın Wallonia bölgesinde yetkililer tarafından 30 Nisan Perşembe günü yapılan açıklamada, bir nehirde tonlarca balığın Fransa sınırından akan kirlilik nedeniyle öldürüldüğü ve Fransız yetkililerin uyarı vermek için çok yavaş olmakla suçlandığı belirtildi.

Güney Belçika'da nehrin geçtiği Tournai belediye başkanı Paul-Olivier Delannois, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a yazdığı bir mektupta şikayetçi oldu. “Fransa bir süre bilgiye sahipti ve bunu iletmedi ve bu kabul edilemez” dedi.

Belçika bölgesi, sorunun şeker pancarı rafinerisinde bir sızıntıdan kaynaklandığını, ancak Fransız şirketi Belçika'daki ölü balıklar ve tesisindeki sızıntı arasında kanıtlanmış bir bağlantı olmadığını söyledi.

Fransa sınırını aşan Wallonia, Escaut olarak da bilinen Scheldt nehrinin 36 km'lik bir bölgesinde 50-70 ton balığın öldüğünü ve Fransa'nın yavaş yanıtının sorunlara neden olduğunu söyledi.

Fransız çevre bakanlığı yorum talebine henüz yanıt vermedi.

Fransız şeker üreticisi Tereos, 9 Nisan'da 100.000 metreküplük bir yerleşim havuzunda, kuzey Fransa'daki Escaudoeuvres'deki fabrikasında bir sızıntı bulunduğunu ve bu da atık suyun Scheldt'in bir koluna dökülmesine neden olduğunu söyledi.

“Wallonia Fransa tarafından uyarılmadı. Gelecekte neden ve her şeyden önce farklı şeyler yapmak önemlidir ”dedi. Wallonia Çevre Bakanı Celine Tellier, bir kirleticinin Wallonia'da 1,1 milyon dolara kadar para cezasına çarptırılabileceğini sözlerine ekledi.

Scheldt, kuzey Fransa'dan Avrupa'nın ikinci büyük limanı olan kuzey Belçika'daki Antwerp limanına kadar uzanır.

Tereos, durulama suyu sızıntısının 10 Nisan'da onarıldığını ve havalandırıcılar kurulduktan sonra nehrin su kalitesinin 13 Nisan'a kadar Scheldt Fransız tarafında normale döndüğünü söyledi.

Şirket, "Bu aşamada, Fransa'daki Escaudoeuvres olayı ile Belçika'daki durumdan büyük ölçekli balık ölümüyle bildirilen olay arasında kanıtlanmış bir nedensel bağlantı kurmak imkansız" dedi.

Şirket, sızıntının bir sonucu olarak nehrin Fransız kesiminde herhangi bir balığın ölüp ölmediğine dair e-postayla gönderilen yorum talebine henüz cevap vermedi.

Şeker pancarı kalıntıları organik madde bakımından zengindir ve Fransa'daki Biyoçeşitlilik Ofisi'nde nehirlerdeki oksijen seviyelerini düşürebilir.

Bölgesel çevre bakanı bir sözcüsü, Flanders'ın daha sonraki mansaptaki Belçika bölgesinin de etkilendiğini ancak daha az şiddetli olduğunu söyledi.

Kaynak: Reuters

banner53
Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?