banner39

Nemtsov taraftarları 'İslam izi' iddiasına inanmıyor

Rusya'da öldürülen muhalif lider Nemtsov cinayetiyle ilgili "İslami gerekçeler" iddiası Nemtsov taraftarlarını tatmin etmedi

Avrupa 12.03.2015, 12:55 12.03.2015, 12:55
Nemtsov taraftarları 'İslam izi' iddiasına inanmıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Taraftarları, parti arkadaşları, hatta rakipleri bile Boris Nemtsov’un ölümünde “İslam izi”nin olduğuna ilişkin iddiaları reddediyor.

Nemtsov taraftarlarının kanaatine göre, kiralık bir katil olduğu tahmin edilen Zaur Dadayev gerçek azmettiricileri saklamak için sorumluluğu üstlendi.

NG, Boris Nemtsov’un son aylardaki açıklamalarını inceledi. Nemtsov’un son üç ayda yazdıklarının tamamının Ukrayna’daki olaylar, Rusya’nın bu krizdeki rolü ve Rusya içindeki krizle ilgili olduğu biliniyor.

Muhalif politikacı, Charlie Hebdo olayıyla ilgili sadece Facebook’ta birkaç gönderi yazmış, Rusya Müftüler Konseyini "teröristleri" kınamaya çağırmış, İslam’ı "genç din" diye nitelendirmiş.

Diğer taraftan "teröristlerden" saklanan Müslüman Lassan Batili’nin fotoğrafını yayınlayarak “O, gezegenin en cesur adamı. Kahraman” diye yazmış. Bunun dışında Charlie Hebdo olayı ile ilgili başka bir paylaşımda bulunmamıştı. Bütün bunlardan dolayı taraftarları Nemtsov’un dini gerekçelerşe öldürüldüğüne inanmıyor.

Muhalif politikacı İlya Yaşin, Nemtsov’un dini açıdan oldukça hoşgörülü bir adam olduğunu ve Rusya’da Charlie Hebdo olayı ile ilgili ondan çok daha sert açıklamalar yapan insanların olduğunu belirtiyor.

Parti arkadaşı Mihail Kasyanov da Nemtsov’un Müslüman karşıtı düşüncelerinin olmadığını, tam aksine bir liberal olarak Müslüman karşıtlığına karşı çıktığını söylüyor. Kasyanov, ayrıca Nemtsov’un 1996 senesinde Çeçenistan’da savaşa karşı bir milyon imza topladığını hatırlatıyor.

ZANLI DADAYEV'İN TUTUKLULUĞUNA İTİRAZ

Rusya'da geçen ay sonunda muhalif lider ve eski Başbakan Yardımcısı Boris Nemtsov'u öldürdüğü iddia edilen kişilerden Zaur Dadayev'in tutukluluğuna itiraz edildi. Moskova Basmannıy Mahkemesi'nden yapılan açıklamada, kısa bir süre önce İçişleri Bakanlığı'na bağlı askeri kuvvetlerden istifa eden Dadayev'in avukatlarının tutukluluğa itiraz ettiği belirtildi.

Nemtsov suikastındaki diğer zanlılar Tamerlan Eskerhanov, Anzor Gubaşev ve Hamzad Bahayev'in de tutuklu yargılanmalarına dün akşam itiraz edilmişti. Katil zanlılarından Dadayev'in gözaltına alınırken "yanında bulunan arkadaşını kurtarmak için" polis ifadesinde cinayeti kabul ettiğini söylediği, masum olduğunu iddia ettiği belirtildi.

Rusya Gözetim Komisyonu üyelerinin cezaevi ziyareti sırasında konuştuğu Dadayev, "Beni gözaltına aldıklarında yanımda arkadaşım vardı. Cinayeti itiraf edersem onu bırakacaklarını söylediler. Onu kurtaracağımı düşünerek kabul ettim. Mahkemeye çıkartıldığımda gerçekleri söyleyeceğimi düşünüyordum ama bana söz hakkı vermediler" diye konuştu.

Zaur Dadayev, yürütülen soruşturma sonucunda Nemtsov'u öldürdüğü şüphesiyle gözaltına alınmış, 8 Mart'ta görülen duruşmada diğer zanlılarla tutuklu yargılanmasına karar verilmişti. Boris Nemtsov, 27 Şubat gecesi Moskova'da Kremlin Sarayı'na çok yakın bir yerde kurşunlanarak öldürülmüştü. Nemtsov, son yıllarda Putin karşıtı gösterilere verdiği destek ve muhalif tutumuyla öne çıkıyordu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?