banner39

Neonaziler arananlar listesine alındı

Almanya genelinde 100'den fazla neonazi arananlar listesine alındı, aranan neonaziler halkı kışkırtmak, şiddet kullanmak ve uyuşturucu ticareti yapmakla suçlanıyor.

Avrupa 15.03.2012, 11:27 15.03.2012, 11:27
Neonaziler arananlar listesine alındı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın doğusundaki Zwickau şehrinde neonazi terör örgütü NSU'nun ortaya çıkmasından sonra güvenlik güçleri üzerinde oluşan baskı sonuç vermeye başladı. Almanya genelinde çeşitli suçlardan dolayı 160 neonazi arananlar listesine alındı. Ekseriyeti batı Almanya'da yaşayan aranan neonazilerin birçoğu, Zwickau terör hücresinin ortaya çıkmasından sonra yurtdışına kaçtı.

Sol Parti'nin Federal Parlamento soru önergesine verilen cevapta özellikle batıdaki büyük eyaletlerde yaşayan neonazilerin Almanya dışına kaçtıkları açıklandı. 'Süddeutsche Zeitung' gazetesinin verdiği habere göre Ocak ayı başında toplam 160 ırkçı arananlar listesinde yeraldı ve Mart ayı başına kadar bunlardan 46'sı yakalandı. Arananlar listesindeki neonazilerin 37'si Bavyera'da, 29'u Baden-Württemberg ve 29'u da Kuzey Ren Westfalya Eyaletlerinde yaşıyor.

Federal İçişleri Bakanlığı, Federal Kriminel Dairesi BKA'nın operasyonlarını büyük bir ilerleme olarak niteledi. Daha önce Federal İçişleri Komisyonunda güvenlik yetkililerine yeraltına giren neonazi terörist olup olmadığı ve kaç kişi oldukları sorulduğunda BKA tarafından bir cevap verilememişti.

Arananlar listesindeki neonaziler sadece ırkçı eylemlerinden dolayı suçlanmıyor. Yalnızca 50'sinin politik suçlardan dolayı arandığı, diğerlerinin ırkçılıkları yanında dolandırıcılık, hırsızlık, uyuşturucu kaçakçılığı gibi birçok suç işlediği bildirildi.

Sol Parti içişleri sözcüsü Ulla Jelpke, BKA tarafından ortaya konulan istatistikleri ırkçıların suçlarını hafifmiş gibi göstermeye çalışmalarından dolayı sert bir dille eleştirdi. Jelpke, ırkçıların birçok suçunu 'politika dışı' olarak gösteren güvenlik güçlerinin, 'sağ gözlerinin korkulandan daha da kör' olduğunu öne sürdü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?