banner39

Neonaziler hapisteki NSU üyesini kaçırma planı yaptı

NSU neonazi terör örgütüne yardım eden ve Münih OLG mahkemesinde yargılanmak üzere tutuklu bulunan Ralf Wohlleben, hapisten kaçabilmek için dışardaki ırkçı örgütlerle irtibata geçmiş.

Avrupa 18.04.2013, 10:56 18.04.2013, 12:07
Neonaziler hapisteki NSU üyesini kaçırma planı yaptı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da duruşması 6 Mayıs'a ertelenen NSU neonazi terör örgütüne, lojistik destek sağladığı için tutuklu bulunan ve başta Beate Zschaepe olmak üzere diğer üç kişi ile birlikte yargılanacak Ralf Wohlleben'in, dışarıyla irtibatlı olarak hapisten kaçma planları yaptığı ortaya çıktı.

Wohlleben'in ilk gözaltına alındığı sırada, dışardaki neonazi ağla irtibata geçerek, NSU ile ilgili şahidleri ve suç ortaklarını tehdit edip sıkıştırdığı bildirildi. Wohlleben, 8'i Türk 1'i Yunan asıllı 9 yabancının öldürüldüğü silahı temin etmekle suçlanıyor.

Haftalık 'Zeit' gazetesi tarafından yetkili kaynaklara dayanılarak verilen bilgilere göre Wohlleben, Tonna'daki hapishaneden dışarıdaki örgüte, aynı hapishanede tutuklu bulunan ve sıkı kontrol edilmeyen bir sempatizanı aracılığıyla gizli mektup göndermeyi ve dışardan da mektup almayı başarmış.

Irkçı parti NPD'nin Thüringen Eyalet Teşkilatı başkanlığını da yapmış olan Wohlleben'in bu iletişim yoluyla, kendisi tarafından Jena şehrinde kurulan 'Braunes Haus' (Kahverengi Ev) isimli örgütün gidişatı için de talimatlar verdiği belirtildi.

Hapishane yetkililerinin Wohlleben'in dışarıdaki neonazi örgütlerle bağlantısını ortaya çıkarmasından sonra, kendi memleketi Thüringen Eyaletinde bulunan Tonna şehrinden, yargılanacağı Münih şehrine nakledildi. Wohlleben'in ve hapiste bulunan daha birçok neonazinin dışarıyla irtibatını sağlayan ve yakınlarına da yardım eden ırkçı ağın boyutları hakkında ise yetkililerin elinde hiçbir bilgi bulunmadığı bildirildi.

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?