Neonaziler mültecileri tehdit ediyor

Almanya'nın Dresden kentinde kurulan 1000 kişilik çadır kente yerleştirilen mülteciler, Neonaziler tarafından tehdit ediliyor

Neonaziler mültecileri tehdit ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'den kaçan sığınmacıların barınacağı bin kişilik çadır kente Cuma gecesi ilk mülteci ailelerin gelişi öncesinde bölgede toplanan 250 kadar Neonazi, ırkçı sloganlar atarak mültecilerin kentte kalmalarına izin vermeyeceklerini belirterek, tehditlerde bulundu.

Mültecilere destek vermek isteyen gruplar ise cumartesi gün boyunca çadır kent önünde toplanarak, aşırı sağcıların olası bir saldırısına karşı nöbet tutmaya başladı.

ÇADIRKENT SAKİNLERİ TEDİRGİN

Cuma gecesi çadır kent yakınına kadar gelen, ellerindeki yanıcı malzeme ve havai fişekleri çadırlara doğru atmaya çalışan aşırı sağcı gruplar, mültecilerle dayanışma için bölgeye gelen gruplarla da çatıştı.
Mültecilere destek veren grupların Neonazileri çadır kente yaklaştırmak istememesi üzerine gerilim tırmandı, ırkçı gruplar sözlü tehdit yönelttikleri karşı göstericiler ve gazetecilere taş ve şişeler fırlattı. Olaylarda en az üç gösterici yaralanırken, polis bir aşırı sağcıyı gözaltına aldı.
Çadır kent güvenlik çemberine alındı

Emniyet görevlilerinin polis sayısının artırılamayacağını bildirmesi üzerine kendi aralarında sosyal medya üzerinden örgütlenen Neonazi karşıtları, hafta sonu boyunca mültecilerin korunması için nöbet tutma çağrısı yaptı ve kampı güvenlik çemberine aldı.

İslam karşıtı ve yabancı düşmanı PEGIDA hareketinin en güçlü olduğu eyalet olduğu Saksonya'da Neonazi gruplar mülteci karşıtı eylemlerini hafta sonu boyunca sürdürmek için sosyal medya üzerinden çağrıda bulundu.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2015, 22:33
banner53
YORUM EKLE

banner39