banner39

Neonazilere silah temin eden zanlı serbest

Almanya'da 8'i Türk biri Yunan, 9 döner büfesi işletmecisinin ve bir polis memurunun öldürülmesinden ve çok sayıda bankanın soyulmasından sorumlu bulunan neonazi yer altı örgütü NSU'ya silah temin eden Holger G. serbest bırakıldı.

Avrupa 25.05.2012, 13:54 25.05.2012, 13:54
Neonazilere silah temin eden zanlı serbest

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Neonazi terör örgütü NSU'ya silah temin ettiği gerekçesiyle Hannover yakınlarında tutuklanarak hapse atılan Holger G., Federal Yüksek Mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Mahkeme, Holger'in ırkçı terör örgütünün işlediği cinayetlere doğrudan yardım ettiği konusunda bir zan bulunmadığı gerekçesiyle bu karara vardığını açıkladı.

Holger G., NSU terör örgütüne sadece silah temin etmekle kalmamış, ehliyetini ve pasaportunu vererek ırkçı teröristlerin rahat bir şekilde ülke içinde ve dışında dolaşmasını sağlamıştı. 13 Kasım 2011'de neonazi cinayetleri kapsamında örgüte yardım ettiği gerekçesiyle ilk olarak tutuklanan Holger G.'nin 2001 ya da 2002'de ırkçı teröristlere temin ettiği silahın işlenen suçlarda kullanıldığına dair bir delil bulunmadığı bildirildi.

Federal Yüksek Mahkeme yargıçlarına göre Holger tarafından temin edilen silah, NSU teröristlerinin eylemlerine katkı sağlamamış ve bu kişi neonaziler tarafından işlenen cinayet ve banka soygunları planlarında yeralmamış.

Irkçı terör örgütü NSU eylemlerini çok iyi bir şekilde gizli tuttuğundan, Federal Yüksek Mahkeme yargıçları, Holger G.'nin 'cinayet işleyeceklerini bilmiyordum' şeklindeki ifadesinin inandırıcı olduğunu öne sürdü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?