banner39

Netanyahu ve Kerry Roma'da görüştü

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, İtalya'nın başkenti Roma'da bir araya geldi.

Avrupa 23.10.2013, 21:34 23.10.2013, 21:34
Netanyahu ve Kerry Roma'da görüştü

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun, Roma'daki ABD Büyükelçiliği rezidansındaki Kerry ile buluşmasında yaptığı açıklamada, İran ile nükleer müzakerelerde yapılacak kısmi anlaşmaya karşı olduklarını belirtti.

İsrail Başbakanı, ABD'nin Suriye'de kimyasal silahların önlenmesi hususunda kısmi anlaşmaya yaklaşmadığını hatırlatarak Kerry'e, "Haklıydınız çünkü Esad, ben yüzde 20, 50 ya da 80'inini tutuyorum deseydi, siz buna itiraz ederdiniz" dedi.

İran'ın uranyum zenginleştirilmesinde kullanılan nükleer santrifüje sahip olmaması gerektiğini vurgulayan Netanyahu, "İran, bugüne kadar yaptığı santrifüjleri demonte etmeli. İran, nükleer silah üretecek araçlara sahip olmamalı" diye konuştu.

"SÖZLER, YAPTIRIMLARIN YERİNİ ALAMAZ"

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de İran'ın nükleer programının barışçıl olduğunu kanıtlayana kadar ısrar etmeyi sürdüreceğini ve İran'ın nükleer programı olan diğer ülkeler gibi standartlara saygılı bir şekilde bunun barışçıl maksatla yaptığını kanıtlaması gerektiğini ifade etti.

"Sözler, yaptırımların yerini alamaz" diyen Kerry, İran'a yönelik yaptırımların geri çekilmesinin erken olduğunu belirtti ve "Yaptırımlar ancak nükleer programın barışçıl amaçla olduğunun açık ve net şekilde ortaya konulmasından sonra çekilebilir. Hiç anlaşma olmaması, kötü bir anlaşma olmasından daha iyidir" ifadesini kullandı.

John Kerry, İran'ın nükleer programına ilişkin sorunun diplomatik açıdan tatmin edici bir şekilde çözülmesinin herkes için en iyisi olacağını ve uygun fırsatı gözlediklerini sözlerine ekledi.

İsrail'in Haaertz gazetesi ise ortadoğu barış süreci, Suriye, Mısır ve İran gündemiyle bir araya gelen ikilinin Roma'da, öğleden akşam 19.00'a kadar 7 saatlik bir görüşme maratonunda olacağını yazdı.

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?