banner39

Netanyahu'nun çağrısına Almanya'dan tepki

Netanyahu'nun Avrupa'daki Yahudilere "dönün" çağrısına tepki gösteren Almanya Başbakanı Merkel, "Almanya'daki Yahudilerle iyi bir şekilde birlikte yaşamaya devam etmek istiyoruz" dedi. Dışişleri'nin Müslüman sözcüsü ise "Yahudiler güvende değilse Müslümanlar da değil" diyerek tepki gösterdi

Avrupa 16.02.2015, 16:39 16.02.2015, 16:39
Netanyahu'nun çağrısına Almanya'dan tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Avrupa'daki Yahudilere "dönün" çağrısıyla ilgili "Almanya'daki Yahudilerle iyi bir şekilde birlikte yaşamaya devam etmek istiyoruz" dedi.

Merkel, Hristiyan Demokrat Parti'nin (CDU) Berlin'deki genel merkezinde, Netanyahu'nun Kopenhag'da sinagoga düzenlenen saldırıdan sonra yaptığı açıklamayı değerlendirdi.

Almanya hükümetinin ve yetkili makamların, ülkedeki Yahudilere ait kurumların ve Yahudi vatandaşların güvenliğini sağlayacağını vurgulayan Merkel, Yahudilerin yeniden Almanya'da yaşamasından mutluluk duyduğunu belirtti.

Başbakan Merkel, "Almanya'daki Yahudilerle iyi bir şekilde birlikte yaşamaya devam etmek istiyoruz" ifadesini kullandı.

MÜSLÜMAN SÖZCÜ'DEN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sawsan Chebli, konuyla ilgili sözcü sıfatıyla değil, Müslüman olarak konuşmak istediğini söyledi.

İsraillilerin Almanya'ya sadece tatil yapmak için değil, yaşamak için de gelmesi gerektiğini kaydeden Chebli, "Mesela Berlin'e gelebilir ve burayı ikinci vatanları olarak görebilirler" dedi.

Filistin asıllı Chebli, "Almanya'da Yahudiler kendilerini güvende hissetmiyorsa biz de Müslümanlar olarak kendimizi güvende hissedemeyiz. Bu konu Müslüman toplumunda çok duygusal bir şekilde tartışılıyor. Benim ailem içinde de çok duygusal bir şekilde algılanıyor" diye konuştu.

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?