banner15

Nobel Fizik Ödülü iki bilim adamına verildi

Her ikisi de Rus olan bilim adamaları Hollanda ve İngiltere adına ödülü alacak

Nobel Fizik Ödülü iki bilim adamına verildi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

2010 yılı Nobel Fizik Ödülünü Rus kökenli bilim adamları Hollanda vatandaşı Andre Geim ile Rusya ve İngiltere vatandaşı Konstantin Novoselov kazandı.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisinden yapılan açıklamaya göre bu bilim adamları, süper ince karbon maddesi ile ilgili çalışmalarından dolayı ödüle layık görüldü.

Açıklamada, ödülün Geim ve Novoselov'a, elektronikte çok önemli bir rol oynaması beklenen "grafen" adlı yeni malzemeyle ilgili yaptıkları "çığır açan deneyleri" dolayısıyla verildiği belirtildi.

Akademinin açıklamasında, her ikisi de deneylerini İngiliz üniversitelerinde yapan Geim ve Novoselov'un, sadece bir atom kalınlığındaki karbon tabakasından oluşan grafenle ilgili çalışmalarının yeni bir malzemenin geliştirilmesini ve elektronikte devrim yapacak gelişmeler sağlayabileceği kaydedildi.

Grafenin saydam ve iyi bir iletken olmasından dolayı son derece pratik bir malzeme olduğuna işaret edilen açıklamada, bu materyal ile saydam dokunmatik ve hafif panel ekranlar, hatta güneş hücreleri bile üretilebileceği bildirildi.

Ödül sahipleri 51 yaşındaki Geim Hollanda vatandaşlığına geçerken, 36 yaşındaki Novoselov İngiltere ve Rusya vatandaşlıklarına sahip. Her ikisi de Rusya doğumlu olan bilimadamları, kariyerlerine doğdukları ülkede başladılar.

İNGİLTERE NOBEL'E DOYMUYOR

İngiltere, "tüp bebek yönteminin mucidi" olarak bilinen Profesör Robert Edwards'ın Nobel tıp ödülüne ve Rus kökenli İngiliz vatandaşı Konstantin Novoselov'un Nobel fizik ödülüne layık görülmesiyle, toplam 119 Nobel ödülüne sahip oldu.

Fen bilimlerinde 20'den fazla Nobel ödülü alan İngiltere, geçen yıl da Fizik, Kimya ve Fizyoloji dallarında Nobel ödülleri kazanmıştı. Sadece İngiliz değil, Hint, Çin, Güney Afrika, Rus kökenli bilimadamları ve yazarların da bu ülkede yaptıkları çalışmalarla, İngiltere ABD'den sonra en fazla Nobel ödülüne sahip ülkeler arasında ikinci sırada yer alıyor.

85 yaşındaki bilimadamı ve Profesör Robert Edwards'ın Nobel tıp ödülüne layık görülmesi İngiltere'de memnuniyetle karşılanırken, İngiltere'nin Üniversitelerden ve Bilimden Sorumlu Bakanı David Willetts, "Edwards'ın çalışmalarının modern bilim için bir dönüm noktası olduğunu" bildirdi.

Dünyada en çok satan 20 tıbbi üründen 5'i İngiltere'de geliştirilirken, Avrupa'daki biyolojik kökenli tıbbi maddelerin klinik deneylerinin yüzde 35'i yine bu ülkede yapılıyor.

Nobel ödülü, 1901 yılından bu yana veriliyor. Türkiye'den, yazar Orhan Pamuk 2006 yılında Nobel Edebiyat ödülünü almıştı. Nobel ödülü her yıl, fizik, kimya, tıp, edebiyat ve barış dallarında başarılı olan bilimadamları ve yazarlara, İsveç'in başkenti Stockholm'de bulunan Nobel Vakfı tarafından veriliyor.

FİZİK ÖDÜLÜNÜ 1996'DAN BU YANA KAZANANLAR

2010 Nobel Fizik Ödülü, Rus kökenli bilimadamları Hollanda vatandaşı Andre Geim ile Rusya ve İngiltere vatandaşı Konstantin Novoselov'e verildi.

Nobel Fizik Ödülünü 1996'dan bu yana kazanan bilim adamları:

2009: Charles K. Kao, Willard S. Boyle ve George E. Smith (ABD)
2008: Makoto Kobayaşi ve Toşihide Maskawa (Japonya) ile Yoichiro Nambu (ABD)
2007: Albert Fert (Fransa), Peter Grünberg (Almanya)
2006: John C. Mather (ABD), George F. Smoot (ABD)
2005: Roy J. Glauber (ABD), John L. Hall (ABD), Theodor Haensch (Almanya)
2004: David J. Gross (ABD), H. David Politzer (ABD), Frank Wilczek (ABD)
2003: Alexei Abrikosov (Rusya-ABD), Vitaly Ginzburg (Rusya), Anthony Leggett (İngiltere-ABD)
2002: Raymond Davis (ABD), Masatoshi Koshiba (Japonya), Riccardo Giacconi (ABD)
2001: Eric Cornell (ABD), Wolfgang Ketterle (Almanya), Carl Wieman (ABD)
2000: Zhores I. Alferov (Rusya), Herbert Kroemer (ABD-Almanya), Jack S. Kilby (ABD)
1999: Gerardus 't Hooft (Hollanda), Martinus Veltman (Hollanda)
1998: Robert B. Laughlin (ABD), Horst L. Stoermer (Almanya), Daniel C. Tsui (ABD)
1997: Steven Chu (ABD), Claude Cohen-Tannoudji (Fransa), William D. Phillips (ABD)
1996: David M. Lee (ABD), Douglas D. Osheroff (ABD), Robert C. Richardson (ABD)

 

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2010, 15:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48