banner39

'Nobel ödülü beni palyaçolaştırdı' itirafı

Nobel ödüllü romancı Imre Kertesz, "Ödülü aldıktan sonra marka oldum. Artık yazı yazmak bile istemiyorum. Kendimi soykırım palyaçosu gibi hissediyorum" dedi

Avrupa 16.09.2013, 10:15 16.09.2013, 10:24
'Nobel ödülü beni palyaçolaştırdı' itirafı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

"Yahudi soykırımı"na tanıklığıyla bilinen Macar yazar Imre Kertesz, Almanya'da yayımlanan Die Zeit gazetesine verdiği röportajda kendisini 'soykırım palyaçosu' olarak tanımladı.

2002 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülen Kertesz, daha önce Parkinson hastası olduğu için röportaj vermeyeceğini açıklamıştı. Doğduğu yer olan Macaristan'ın başkenti Budapeşte'ye döndüğünde tekrar röportaj vermeye karar verdiğini belirten başarılı yazar şaşırtıcı açıklamalarda bulundu. Nobel ödülü almasını 'büyük ikramiye' olarak nitelendiren yazar, ödülü aldıktan sonra 'aynaya bakamadığını' itiraf etti.

"Ben" diyor, "ne yazık ki "bu ödülün ardından anonim şirket haline geldim. Bir marka oldum. Kertész markası". Konuşmalar, mülakatlar, dinleyicilerimle buluşmalar, çekilen nutuklar, bunlar edebiyat değil, aktör faaliyetleriydi. Sanki İmre Kertész'i canlandıran ve bunu da iyi beceremeyen biri olarak hissettim kendimi.

Soykırım konusunun da başlı başına bir alan haline geldiğinden yakınan yazar, Nobel edebiyat ödülüyle ilgili eleştiriler de bulunuyor:

"Bu ödülü bana vermelerinin nedeni "tanıklık edebiyatını" desteklemekti. Ödül öncesi de beni Stockholm'e çağırdılar. Oturup kalkmasını, kibar yemek yemesini biliyor muyum, onu kontrol ettiler. Ama buna karşı ne yapabilirsin?"

Ama tüm bunlara rağmen, şunu diyebilirim ki, benim harika bir hayatım oldu. Auschwitz kampına da kapatıldım, en yüksek Alman ödülüne de layık görüldüm. Lakin, şunun da bilinmesini isterim, artık yetti. Galiba artık yazı yazmak da istemiyorum".

6 ESERİ TÜRKÇE'DE

Macar edebiyatının en önemli kalemlerinden Imre Kertesz'in önemli çalışmalarının büyük bölümü Türkçe'ye çevrildi. 'Dosya K.', 'Polisiye Bir Öykü', 'Tasfiye', 'Fiyasko', 'Doğmayacak bir Çocuk İçin Dua' adlı kitaplarının yanı sıra başyapıtı kabul edilen "Kadersizlik", yazarın Türkiye'de yayımlanan çalışmaları... Bu eserlerin hepsi Can Yayınları tarafından yayımlandı. 

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?