banner39

banner35

Noel yemeği reklamında Müslüman oyunu | VİDEO

İngiltere'deki Tesco firması, yılbaşı için hazırladığı reklam videosunda Müslümanları oynatınca tepkiler gecikmedi

Avrupa 14.11.2017, 13:36 14.11.2017, 21:36
Noel yemeği reklamında Müslüman oyunu | VİDEO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Müslüman bir ailenin yer aldığı Tesco Noel reklamı, yoğun eleştirilere uğradı.

İngiltere'nin en büyük süpermarketlerinden Tesco, müşterilerine "Noel akşam yemeğinizi kim hazırlıyor?" sorusuyla ilgili bir video yayınladı. Tesco'nun sözde Noel'i kutlayan Müslüman bir ailenin yer aldığı reklama gösterilen tepki ilk olarak televizyonda yayınlandıktan sonra geldi. Reklamda gösterimi yapılan sahnelerin ardından mağaza kullanıcıları, firmayı boykot etmekle tehdit etmeye başladı.

Bir kullanıcı, "Sizi saygısız reklamlarınızdan dolayı boykot ediyorum" dedi. Bir diğer kullanıcı ise, "Noel yapmayacaksın ... Bu, Mesih'in doğumunun kutlanması ... İnanan insanlara biraz saygı göster." yorumunu yaptı.

Bazı müşteriler, Hıristiyanlara ait bir bayramını kutlayan reklama Müslüman ailenin dahil edilmesinden rahatsızlık duyarken, bazıları helal et satmak için  bu yola başvurduğunu düşündüğü süpermarket zincirine tepki gösterdi.

TESCO'NUN ELEŞTİRİLERE CEVABI

Tesco eleştirilere şu şekilde cevap verdi: "Bu Noel'de herkes Tesco'da karşılanıyor ve müşterilerimizin kutlama sezonu boyunca bir araya gelmesinin bir çok yolunu bulmaktan gurur duyuyoruz. Müşterilerimizin Noel kutlamak istediklerinde nelere ihtiyaç duyacaklarını bilmelerini istiyoruz, yardımcı olabiliriz. Herkes için Tesco'ya Hoş Geldiniz" dedi.

Mağaza ayrıca helal et satışı politikalarını yorumlamak zorunda kaldı. Tesco, helal ürün sattığını keşfettikten sonra ailesinin boykot edebileceğini söyleyen bir Twitter kullanıcısına tepki olarak şunları söyledi: "Hiçbir müşteri hangi etten yediğini bilmeden et satın almayacak." 

İŞTE TARTIŞMALARA NEDEN OLAN VİDEO

 

 

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?