banner39

Norveç, ASEAN ile İşbirliği yapacak

Norveç'in, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği'ne (ASEAN) ortaklık için davet aldığı belirtildi

Avrupa 08.08.2015, 13:32 08.08.2015, 13:32
Norveç, ASEAN ile İşbirliği yapacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Norveç'in "Güneydoğu Asya Uluslar Birliği ASEAN"a ortaklık için davet aldığı bildirildi.

Norveç Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Norveç’in ASEAN’dan resmi ortaklık için davet aldığı belirtilerek, davetin memnuniyetle karşılandığı ifade edildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Norveç Dışişleri Bakanı Borge Brende, "Söz konusu işbirliğinin Norveç’in güçlü bir siyasi arenaya girmesine olanak sağlamakla beraber, Norveçli şirketlerin Güneydoğu Asya pazarındaki yerini dahada güçlendireceğini" söyledi.

ASEAN’ın bölgesel ve küresel çapta artan siyasi ve ekonomik rolüne dikkat çeken Brende, "ASEAN ülkelerinin dünyanın en büyük dördüncü ekonomisini oluşturduğunu ve 2015 yılından itibaren ortak iç pazar uygulamasını başlatacağını" belirterek bu durumun işbirliği çerçevesinde Norveçli şirketler için olumlu sonuçlar doğuracağını da sözlerine ekledi.

Norveç ASEAN ile resmi işbirliği yapan ilk batı Avrupa ülkesi olacak. Norveç'in ASEAN'a katılımının, ASEAN ile Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) arasındaki serbest ticaret antlaşması müzakerelerine de olumlu yönde tesir etmesi bekleniyor.

Norveç Dışişleri Bakanı Borge Brende, hafta içinde Malezya’da gerçekleştirilen ASEAN ülkeleri Dışişleri bakanları zirvesine misafir olarak katılmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?