banner39

Norveç Dışişleri Bakanı: Suriye'de savaş suçu işleniyor

Norveç Dışişleri Bakanı Brendeda Suriye’de insanların yiyecek bile bulamadığı durumların savaş suçu olarak tanımlandığını söyleyerek" bu böyle devam edemez" dedi

Avrupa 13.01.2016, 12:48 13.01.2016, 12:48
Norveç Dışişleri Bakanı: Suriye'de savaş suçu işleniyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Norveç Dışişleri Bakanı Borge Brende, şu anda Suriye’de insanların yiyecek bile bulamadığı durumların savaş suçu olarak tanımlandığını belirterek, "Bu, gerçekten endişe verici bir durum ve bu şekilde devam edemez” dedi.

8. Büyükelçiler Konferansına katılmak üzere Ankara’da bulunan Brende, Suriyeli sığınmacıların durumu, bölgede yaşanan gelişmeler ve Türkiye’nin bölgedeki rolüne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Brende, ziyaretinin İstanbul Sultanahmet'te yaşanan korkunç saldırıyla aynı döneme denk gelmesi nedeniyle duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Gerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve gerekse Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na çok yakından taziyelerini iletme fırsatı bulduğunu söyleyen Brende, “Bu saldırıyı en güçlü şekilde kınıyoruz ve maalesef ki bu saldırının arkasında DAEŞ’in olmasından endişe duyuyoruz” diye konuştu.

"KOALİSYON DAHA FAZLASINI YAPMALI"

Brende, birçok kriz ve çatışmanın yaşandığı bölgede Türkiye’nin rolünün çok önemli olduğunu ve bu rolün artarak sürdüğünü belirtti.

Suriye’deki savaşın 5. yılına girdiğini ve bu çerçevede Türk hükümeti ve Türk halkına misafirperverliği ve milyonlarca Suriyeliyi barındırdığı için teşekkür etme fırsatı bulduğunu aktaran konuk bakan, şöyle devam etti:

“4 Şubat’ta Suriye ve komşu ülkeler için Londra’da yapılacak Donorler Konferansı'nda İngiltere, Almanya ve Kuveyt'in ev sahipliğinde bir araya geleceğiz. İnsani destek için adım etmek açısından bu çok önemli bir adım. Buna ilaveten geçen yıl 1 milyon sığınmacı Avrupa’ya geldi. Almanya ve İsveç bu sığınmacıların büyük kısmını aldı. Fakat Norveç de en çok sığınmacı alan ülkelerden biri oldu. Bence şu anda en önemli şey, Birleşmiş Milletler’in Şam’da yeni bir kapsayıcı hükümet kurarak Suriye’de barışın sağlanması yönünde bir yol bulma isteğidir.”

"BÖYLE DEVAM EDEMEZ"

Brende, "Suriye’deki krizi yakın gelecekte çözmek mümkün olabilir mi?" sorusuna karşılık da şunları söyledi:

"Olmalı. Başka şansımız yok. Bu sorun şimdi olduğu gibi devam edemez. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan, beni Halep’te öğrencilerin bulunduğu okulların bombalanması konusunda bilgilendirdi. Bu kesinlikle kabul edilemez, bunu en güçlü şekilde kınıyoruz. Şu anda Suriye’de insanların yiyecek bile bulamadığı durumlar savaş suçu olarak tanımlanır. Bu, gerçekten endişe verici bir durum ve bu şekilde devam edemez."

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?