banner15

Norveç, Ermenistan'ın davetini reddetti

Norveç Başbakanı Erna Solberg, ülkesinin Ermeni soykırım iddiaları nedeniyle yapılacak törenlere başbakan ve bakan düzeyinde katılmayacağını açıkladı

Norveç, Ermenistan'ın davetini reddetti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Norveç Başbakanı Erna Solberg, Ermeni soykırım iddialarının 100. yıldönümü nedeniyle düzenlenecek anma törenlerine katılmayacağını açıkladı.

İddiaların 100. yıldönümü sebebiyle Ermenistan'da düzenlenecek törenlere davet edilen Norveç'in sağ partili Başbakanı Erna Solberg, Türkiye ile ilişkilerin önemine dikkat çekerek törenlere katılmayacağını açıkladı.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın 24 Nisan'da iddiaların 100'üncü yılı anma törenleri davetine 'hayır' cevabı veren Başbakan Erna Solberg, Norveç'in ne başbakan ne de dışişleri bakanı düzeyinde temsil edilmeyeceğini sadece Ermenistan'daki büyükelçinin törenlere katılabileceğini bildirdi.

TARİHÇİLERİN KONUSU

Norveç Başbakanlık Müsteşarı Baard Glad Pedersen ise, tarihi konularda kararların tarihçilere bırakılması gerektiğini belirterek "Bu konu son yıllarda çok tartışılan bir konu. Ancak neyin soykırım sayılıp sayılmayacağı BM kararlarıyla bellidir. Onun için bırakalım bu konuda değerlendirmeleri tarihçiler yapsınlar. Başka ülkelerdeki törenlerde ülkeleri büyükelçilerin temsil etmesi çok doğaldır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2015, 08:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35