banner15

Norveç, İsrail'e boykot çağrısını reddetti

Norveç hükümeti, İsrail işgali altındaki topraklarda üretilen ürünlerin boykot edilmesi çağrısını reddetti

Norveç, İsrail'e boykot çağrısını reddetti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Norveç Ekonomi Bakanlığını da yürüten aşırı sağcı İlerleme Partisi'nin Genel Başkanı Siv Jensen, hükümet olarak İsrail'e boykota karşı olduklarını belirtti.

Norveç Meclisi Dışişleri ve Savunma Komitesi Başkanı, İşçi Partisi Milletvekili Anniken Huitfeld'in, İsrail'in işgal ettiği topraklardaki üretimlerinin boykot edilmesi çağrısına İşçi Partisi, Sosyalist Sol Parti ve Merkez Partisi'nin de aralarında bulunduğu 6 siyasi parti destek çıkmıştı. 

İsrail'in işgal altındaki topraklarda ürettiği malların boykot edilmesi ve Norveç Petrol Fonu'nun, bu ülkediki yerleşim yerlerinin inşasını finanse eden banka ve diğer şirketlerden çekilmesi çağrısına yanıt veren koalisyonun küçük ortağı aşırı sağcı İlerleme Partisi'nin Genel Başkanı ve Ekonomi Bakanı Siv Jensen, hükümet adına bu boykota karşı olduklarını açıkladı. Jensen, Filistinliler ve İsrailliler arasındaki çatışmanın toplumda ilgi yaratması ve bu gibi boykot çağrıları ile karşılaşılmasının normal olduğunu ancak sorunun boykotla değil politikayla çözüleceğini öne sürdü.

Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerini finanse eden 5 İsrail bankasında, Norveç Petrol Fonu'ndan aktarılmış 1,16 milyar kron (395 milyon TL) bulunuyor. Norveç Petrol Fonu'ndan toplamda 61 İsrailli şirkete yatırılan tutar ise toplamda 6 milyar kronu (2 milyar TL) buluyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2014, 09:15
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48