banner15

Norveç polisine silah taşıma yasağı

Norveç'te yeni alınan karara göre, polisler mesai saatlerinde yanlarında silah taşıyamayacak

Norveç polisine silah taşıma yasağı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Norveç'te alışık olmadığımız bir kararla  polis bundan böyle silah taşımayacak. Emniyet müdürlüğünün internet sayfasından duyurulan karara göre, silahların polis araçlarında ve karakollarda tutulacağı, ciddi bir tehdit karşısında polislerin silahlarını üzerine alacağı kaydedildi.

İsveç'in resmi haber ajansı TT, Norveç polisinin daha önce tıpkı İngiltere1de olduğu gibi mesai saatlerinde silah taşımadığını ve hükümetin iki yıl önce aksi yönde kanun çıkarttığını belirtti. Haberde, polislerin büyük bir bölümünün mesai saatlerinde silah taşımaya karşı çıkması üzerine hükümetin yeniden eski kanunu yürürlüğe koyduğu bildirildi.

POLİS BİR YILDA SADECE İKİ KEZ SİLAHINI ATEŞLEDİ

Norveç'te geçen ay yayınlanan istatistiklere göre 2014 yılında polis, sadece iki kez silahını ateşledi. İki olayda da ölen ya da yaralanan olmadı.

Sakin Kuzey Avrupa ülkesi için bu alışılmadık bir durum değil. Zira 2013 yılında da ülkede polis sadece üç kez silahını kullandı.

Norveç basınında yer alan haberlere göre 2014 yılında ülkede polis yalnızca 42 vakada silahını çıkardı. İstatistiklere göre bu rakam son 12 yılın en düşüğü.

Ülkede 12 yıl boyunca polis kurşunuyla hayatını kaybeden sadece 2 kişi bulunuyor.

Norveç'te Utoya katliamının yaşandığı 2011 senesinde bile polis tüm yıl boyunca sadece bir kez silahını ateşlemiş.

Utoya adasında düzenlediği silahlı saldırıda 32 yaşındaki Norveçli Anders Behring Breivik 85 kişiyi öldürmüştü. Müebbet hapis cezasının bulunmadığı ülkede Breivik halen hapiste tutuluyor.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2015, 18:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35