banner15

Norveç yas tutuyor, ırkçılar kışkırtıyor

Norveç katliamından dört hafta sonra Norveçliler yas tutmaya devam ederken, İslam karşıtı ırkçılar internet bloglarında Müslümanlara ve dostlarına karşı kışkırtıcı propagandalarına devam ediyor

Norveç yas tutuyor, ırkçılar kışkırtıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Norveç’te yapılan saldırılar sonucu hayatını kaybedenlerin yakınlarına bugün katliamın yapıldığı Utoya adasını ziyaret etme izni verildi. Ülkeyi derinden sarsan cinayet 77 kurban aldı. Ölenlerin yakınları dört haftadır yas tutmaya devam ederken, İslam düşmanı ırkçılar, Müslümanlara ve onlara dostluk gösteren Avrupalılara karşı kışkırtıcı propagandalarına devam ediyor.

Katliamın sorumlusu Breivik 1500 sayfalık manifestosunda internette kışkırtıcı bloglar yayınlayan ırkçılardan bahsediyor. Bunlardan en fazla sözünü ettiği ırkçı blogcu ise Norveçli Fjordman. Cinayetlerden sonra Fjordman, Breivik’le bir ilgisinin olmadığını, çünkü bir katille aynı yerde zikredilmenin hiç te hoşuna gitmediğini açıkladı. Fjordman mahlasının gerçek sahibi Peder Jensen, ‘Verdens Gang’ gazetesine verdiği demeçte internet bloğu da dahil bundan böyle hiçbir yayıncılıkta bulunmayacağını söyledi.

Ancak İslam düşmanlığı yapan internet blogları arasında Fjordman en meşhuru ve Almanca olarak yayımlanan ‘PI-News’ (Political Incorrect) internet portali de Fjordman’ın ‘Eurabien besiegen’ (Arap işgalini yenmek) isimli kitabını geniş bir şekilde tanıtıyor. Fjordman bu kitabında 1970’li yıllardan bu yanan Avrupa’nın gizli bir şekilde İslamlaştırıldığını iddia ediyor. Avrupa’nın Müslümanlar tarafından işgalinden korkuya dayalı İslam düşmanlığı kışkırtıcılığı yapan ırkçılar, Avrupalı liberalleri ve solcuları Müslümanların işbirlikçileri olarak görüyor. Alaylı bir şekilde ‘Gutmenschen’ (iyi insanlar) olarak adlandırdıkları bu kişilere karşı Avrupa’nın savunması için her türlü çareyi meşru sayıyorlar. Breivik’in de bu yüzden solcu gençlik kampını bastığı tahmin ediliyor.

Breivik’in yorumcu olarak makaleler yazdığı ‘Document.no’ isimli internet sitesinde de ‘politisische Korrektheit’ (Siyasette dürüstlük) kavramı sıklıkla kullanılıyor. Irkçılar internet blog ve sitelerinde 68’li cenerasyonun ve kinayeli olarak kullandıkları ‘iyi insanlar’ın Avrupa’da Müslümanların çoğalmasına imkan verme suçunu işlediklerini iddia ediyor. Örneğin Alman blogcu Michael M. ‘İslam’ın nefret ideolojisinin işbirlikçileri’ adını verdiği kişilerin milyonlarca Müslümanı getirerek Avrupa’nın yüzünü tanınmaz bir halde bozduklarını ileri sürüyor. Michael daha da ileri giderek Avrupa’daki çoğunluğun fikirlerine tecavüz eden bu kişilerin Norveç’teki cinayetlerin asıl sorumlusu olduklarını da iddia ediyor.

Alman ‘PI-News’ İslam düşmanı internet sitesi, Nisan 2011’de Müslümanlara karşı silahlı mücadele çağrısı yapan ırkçı Michael M.’yi sürekli övüyor ve Avrupa’nın Müslümanlara karşı savunması için silahlı militan eylem çağrıları yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2011, 12:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35