banner15

Norveç'te Kurban Bayramı 'ikilemi'

Ülkedeki Müslümanların bir kısmı bayramı bugün kutlamaya başlarken bir kısmı yarın kutlayacak

Norveç'te Kurban Bayramı 'ikilemi'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İslam ülkelerinde bu yıl Kurban Bayramı'nın ilk günü için 3 ayrı tarih belirlenirken Norveç'teki Müslümanlar da aralarında anlaşamayınca iki ayrı tarih belirlendi.

Bu yıl dünya genelindeki Müslümanlar tarafından bayramın ilk günü olarak 3 ayrı tarih belirlenirken Norveç'teki İslami kuruluşlar bu konuda ikiye ayrılarak bayram günleri olarak cumartesi ve pazar günlerini belirledi. Norveç'teki Suudi Arabistan destekli dernek Rabıta ile Türk derneklerinden DITIB (Diyanet), Milli Görüş ve İslam Kültür Merkezi gibi yapılar kendi hesaplamalarına uyarak bayramı bugün kutlamaya başladı. Oslo Mevlana Camisi'nde çoğunluğu Türklerden oluşan cemaat bayram namazını kıldı. Namaz sonrası sıraya giren Müslümanlar birbirlerinin bayramını kutladı. 

Bayramı bugün kutlayanların aksine İslami derneklerin çatı kuruluşu olan IRN, Kurban Bayramı'nın ilk gününü pazar günü olarak açıkladı. Pakistan ve Hindistan'da bayram 6 Ekim olarak açıklanmasına rağmen Norveç'teki Pakistan ve Hindistanlılar, Norveç için 5 Ekim tarihini belirleyen IRN'ye göre hareket etmeyi tercih etti. Norveç’in önde gelen cemaat ve camilerinden ve Pakistanlıların kurduğu Islamic Cultural Center ile World Islamic Mission de IRN’ye tabi olarak bayramı yarın kutlamaya hazırlanıyor. 

AYNI SOKAKTA YAŞAYAN MÜSLÜMANLAR İÇİN FARKLI BAYRAM GÜNLERİ

Bu arada Müslüman ülkelerde bayram için farklı tarihler belirlense de bu ülkelerde insanlar birlikte bayramı kutladığı için çok hissedilmeyen rahatsızlık, farklı ülkelerden Müslümanların aynı şehir, sokak hatta binada birlikte yaşaması nedeniyle daha çok hissediliyor. Norveç'teki Müslümanlar, farklı cami ya da cemaatlere giden aynı aileden kişilerin bile bu konuda ikileme düştüğünü belirterek rahatsızlıklarını dile getirdi.

Bayram günü olarak 5 Ekim Pazar tarihini belirleyen IRN'nin Genel Sekreteri Pakistan kökenli Mehtab Afsar, Norveçli Müslümanların, bu konuda Norveç’e uymasının yerinde olduğunu öne sürerek şunları kaydetti:

"Çoğu kuruluş, Kurban bayramını hac ve Arafat’a çıkış günü ile hesaplıyor ancak bu kesinlikle doğru değil. Kurban Bayramı 10 Zilhicce’de başlamaktadır. Bu yıl ise bu tarih yerel takvime göre 5 Ekim tarihine denk gelmektedir. Bugünkü teknoloji ile tek seçenek hilal gözetlemek değildir. Hesaplamalarla bu gün tespit edilebilir. Norveç için 10 Zilhicce pazar günüdür." 

Rabıta Derneği Başkanı Basim Ghozlan ise bayramın ilk gününün Arafat’a çıkılmasından bir sonraki gün olduğunu savunarak, doğru günün cumartesi olduğunu söyledi. Ghozlam açıklamasında şöyle dedi:

"IRN ile bütün önemli kutlamaların tarihlerinde fikir birliğindeyiz ancak kurban bayramı için bu geçerli olmadı maalesef. Dünya artık çok daha küçük. Müslümanlar medya aracılığı ile Arafat’a çıkıldığını gördüklerinde yıllarca yaptıkları gibi bir sonraki gün bayrama başlarlar. Biz uzun yıllar boyunca IRN ile ortak araştırmalarda bulunduk ve vardığımız sonuç, ortak bir fikir üretemeyeceğimiz gerçeğini görmek oldu. IRN’nin hesaplamaları yanlıştır, zira bu hesaplamalar yerel takvime göre yapılmaktadır. Ancak uygun ve doğru olan ise Arafat’a ne zaman çıkıldığıdır."

 BAYRAMDA ORUÇ TUTMUŞ OLMA KAYGISI

Öte yandan farklı bayram günleri konusunda Müslümanlar için önemli soru işaretlerinden biri de arife günü büyük sevabı olan oruç tutmanın nasıl yapılacağı. Zira İslam inancına göre bayramda oruç tutmak haram. 5 ve 6 Ekim'de bayramı kutlayacak olanlar için arife, diğer bir kesim Müslümanın bayram gününe denk geliyor. Bu ikilemde kalan Müslümanlar buna bir çözüm üretilmesini bekliyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2014, 15:44
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48