banner39

Norveç'te Sağ Parti iktidara geldi

Norveç'te 23 yıl aradan sonra Sağ Parti iktidara gelirken 77 kişiyi katleden Breivik'in bağlantılı olduğu parti de koalisyon ortağı oldu

Avrupa 10.09.2013, 16:23 10.09.2013, 16:38
Norveç'te Sağ Parti iktidara geldi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Norveç'te dün gerçekleşen genel seçimleri, "Yeni fikirler, daha iyi çözümler" sloganıyla ana muhalefet Sağ Parti Başkanı Erna Solberg kazandı. Böylelikle Sağ Parti, yaklaşık 96 sandalye ile 23 yıllık aradan sonra ilk defa iktidara gelmiş oldu.

77 kişinin katili aşırı sağcı Breivik'in bir dönem bağlantıda olduğu İlerleme Partisi ise yüzde 16'lık oy oranı ile 3. parti oldu.

Norveç'in yeni Başbakanı Erna Solberg düzenlediği basın toplantısıyla muhtemel koalisyon ortaklarını açıkladı.

Solberg, göçmen karşıtı İlerleme Partisi'nin (Frp) yanı sıra Sol Parti (V) ve Hıristiyan Halk Partisi (Krf) ile koalisyon kurmak istediklerini söyledi. Söz konusu partilerin liderleriyle bir araya gelen Solberg, hükümet için prensip anlaşmasına vardıklarını ve en kısa zamanda bakanlar kurulu üyelerini belirleyeceklerini söyledi.

Sol Parti (V) ve Hıristiyan Halk Partisi (Krf), daha önce İlerleme Partisi ile koalisyon ortağı olmak istemediklerini duyurmuş, ancak Sağ Parti, her 3 parti ile de koalisyon kurmaya hazır olduklarını açıklamıştı.

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?