NSA, 2007'de tüm İngilizleri takip etme izni almış

Edward Snowden'ın sızdırdığı yeni ortaya çıkan bilgilere göre NSA, 2007'de İngiltere'den aldığı izinle, hiç zanlı olmayan İngiliz vatandaşlarını da takib edebiliyor.

NSA, 2007'de tüm İngilizleri takip etme izni almış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan istihbaratı NSA, 2007'de İngiliz hükümetinden aldığı izinle 6 yıldan beri hiç zanlı olmayan İngiliz vatandaşlarını dahi takib ederek, topladıkları bilgileri analiz edip kaydediyor. 'Guardian' gazetesi ile televizyon kanalı 'Channel 4' tarafından, Amerikan istihbarat uzmanı Edward Snowden'ın sızdırdığı bilgilere dayanılarak verilen haberlerde, ABD ve İngiltere'nin 2007'de gizli bir antlaşma yaptıkları bildirildi. Antlaşmaya göre NSA, herhangi bir suç bakımından zanlı olmasalar bile tüm İngiliz vatandaşlarının telefon, internet, faks ve e-mail bilgilerini ve bilgisayarlarındaki IP adreslerini analiz ederek kaydedebiliyor.

İngiltere ve ABD, Avusturalya, Yeni Zelanda ve Kanada'nın da içinde olduğu beşli bir ittifakla istihbarat bilgilerini paylaşıyorlar. Ancak şimdiye kadar bu antlaşma ile ortakların karşılıklı olarak vatandaşlarının istihbarat takiblerine karşı korunduğu sanılıyordu.

Snowden'ın bilgilerine dayanılarak verilen haberlerde ise 2007'den itibaren ABD'nin yararına olarak, İngiliz vatandaşları hakkında NSA'ya bilgi toplama izni verilmek suretiyle antlaşmada değişiklik yapılmış. Toplanan bilgiler, Amerikan askeri kurumlarının ve istihbarat teşkilatlarının ulaşabileceği bir bilgi bankasında kayıt altına alınmış.

Bu bilgilerle tek tek kişilerin irtibatlı oldukları diğer kişilerden oluşan listeler düzenlenmiş. Bu şekilde her bir kişiyle birlikte, onunla ilişkisi olan diğer üç kişi hakkında da bilgiler toplanmış. Guardian'da verilen haberde, bu sistemle tipik bir facebook kullanıcısının 5 milyondan fazla kişinin bilgisine ulaşmak için kapı açtığı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2013, 13:05
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Onur
Onur - 7 yıl Önce

YANLIŞ---->TAKİBDOĞRU---->TAKİP

banner39