NSA, Alman Başbakanlık çalışanlarını da dinlemiş

Amerikan istihbarat örgütleri NSA ve CIA'ya bağlı özel bir timin Alman Federal Başbakanlık çalışanlarını dinledikleri bildirildi.

NSA, Alman Başbakanlık çalışanlarını da dinlemiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal Başbakanlık çalışanlarının telefon görüşmelerinin dinlenmesi ve internet üzerinden yaptıkları iletişimin takip edilebilmesi için Amerikan istihbarat örgütleri NSA ve CIA özel bir tim görevlendirdi.

'Süddeutsche Zeitung' gazetesi ile televizyon kanalları WDR ve NDR'in, Wikileaks belgelerini inceleyen ortak araştırma grubu, 'Special Collection Service' (SCS) adı verilen Amerikan özel istihbarat ekibinin, yıllardan beri telefonları dinlediğini bildirdi.

Gazetede yeralan haberde, sözkonusu özel timin adının 2011 yılında kaydedilen bir protokolde görüldüğü, buna göre Başbakanlıktaki AB ile ilgili bölüm yöneticisi Nikolaus Meyer-Landrut ile zamanın Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin danışmanı arasındaki telefon görüşmesinin tescil edildiği belirtildi.

Amerikan istihbarat özel timin adı, daha önce Amerikan istihbarat uzmanı Edward Snowden'ın dünya kamuoyuna duyurduğu bilgiler arasında da yeraldı. Bu bilgilerde SCS'nin farklı zamanlarda, 19'u Avrupa'da olmak üzere 80'den fazla bölgede casusluk çalışması yaptığı belirtiliyordu. Bu görev yerleri arasında ABD'nin Berlin'deki Büyükelçilik binası ve Frankfurt'ta bir istihbarat evi de bulunuyor. Amerikan özel timi daha çok değişik ülkelerdeki büyükelçilik ya da konsolosluk binalarının üst katlarını kullanıyor.

Federal Başbakan Angela Merkel'in cep telefonunu da aynı özel timin dinlediği tahmin ediliyor. Ancak buna dair kesin bir delil bulunamadı. Meyer-Landrut ile Sarkozy'nin danışmanı arasındaki telefon görüşmesinde, AB Sözleşmesi üzerinde durulmuş ve gelecekteki mali krizlere karşı nasıl mücadele edilebileceği görüşülmüş.

HAFTALIK SPİEGEL DERGİSİ DE DİNLENMİŞ

Haftalık dergi Spiegel'in yetkilileri, Alman Federal Başbakanlığın 2011 yılındaki gizli bir kaydına göre, Amerikan istihbaratının kendilerini de dinlediğini ve elde ettiği bilgileri Alman Federal Başbakanlığına ulaştırdığını açıkladılar. Bu kayda göre, CIA yöneticileri, Federal Alman hükümetine Başbakanlıktaki istihbarat koordinatörü Günter Heiss'in Spiegel dergisiyle irtibat içinde olduğunu bildirerek uyarmışlar.

CIA'nın yaptığı uyarıya göre Heiss'in yardımcısı Hans Josef Vorbeck'in, görev bilgilerini Spiegel dergisine sızdırdığı sanılıyordu. Ancak Vorbeck hakkında hiçbir adli işlem yapılmadı. Federal Parlamento İstihbarat Denetleme Heyetinin konuyla ilgili verdiği soru önergesine karşılık Federal Başbakanlıktan yapılan açıklamada, 2011'de Vorbeck'in tasarruf tedbirleri kapsamında başka yere tayin edildiği bildirildi.

Spiegel dergisi, Karlsruhe'de Federal Başsavcılığa müracaat ederek, dergiye karşı casusluk faaliyetleri yapıldığı ve telekomünikasyon iletişimi gizliliğinin ihlal edildiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2015, 11:49
banner53
YORUM EKLE

banner39