NSA, Alman dışişleri bakanlarını da dinlemiş

Wikileaks tarafından sızdırılan yeni bilgilere göre NSA, Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier'i ve ondan önceki Alman Dışişleri bakanlarını da dinlemiş.

NSA, Alman dışişleri bakanlarını da dinlemiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman medyasının Wikileaks'den elde ettiği belgelere göre, Amerikan istihbarat örgütü NSA, sistemli bir şekilde Almanya'nın şu andaki Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'i ve önceki dışişleri bakanlarını dinledi. 'Süddeutsche Zeitung' isimli gazete ile NDR ve WDR televizyon kanallarının görmelerine izin verilen belgelerdeki dinleme listesinde Steinmeier'in cep telefon numarasının da bulunduğu bildirildi.

Gazetenin haberinde 29 Kasım 2005 tarihli bir dinleme protokolünde, Steinmeier'in bir görüşmesinin ya da telefon konuşmasının dinlendiği belirtildi. Alman Dışişleri Bakanının bu görüşmede kiminle konuştuğu bilinmiyor. O sıralarda Steinmeier'in ABD'ye yapacağı gezi öncesi, CIA'nın adam kaçırma eylemleri ve Avrupa'daki hapishaneleri hakkında medyada haberler çıkmıştı. Haberde, görüşmede Steinmeier'in ABD tarafından bu konuda açık cevaplar verilmesinden memnun olduğu izlenimi bulunduğu yorumu yapıldı. Protokolde Steinmeier'in görüşmeden sonra rahatladığı ifade edilmiş.

Wikileaks'in konuyla ilgili belgelerine göre, NSA yıllarca Alman Dışişleri Bakanlığını takip ederek, telefon ve diğer görüşmeleri dinledi. Bakanlık çalışanlarının da aralarında yeraldığı listede 20 adet telefon numarası bulunuyor. Bu telefon numaraları arasında eski Dışişleri Bakanı Joschka Fischer'in de numarasının olabileceği belirtildi. Fischer isminin kayıtlı olduğu, ancak bunun eski bakanın bir akrabası da olabileceği kaydedildi.

Geçen haftalarda yine Wikileaks tarafından Amerikan istihbarat örgütünün Alman Federal Başbakanlığını ve bazı bakanlıkları dinlediği bildirilmişti. Yeşiller milletvekili Hans-Christian Ströbele, federal hükümetten yeni ortaya çıkan bilgiler hakkında anında Federal Parlamento İstihbarat Denetleme Kurulunu bilgilendirmesini taleb etti. Ströbele, ayrıca Steinmeier'in 2006'da CIA'nın Almanya üzerinden yaptığı adam kaçırma uçuşları hakkında bilgi almakta ısrar edip etmediğinin de açıklığa kavuşturulması gerektiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2015, 17:26
banner53
YORUM EKLE

banner39