NSA Merkel ile birlikte tüm bakanlarını da dinlemiş

Wikileaks tarafından verilen bilgilere göre Amerikan istihbarat örgütü NSA, yalnızca Merkel'in cep telefonunu dinlemekle yetinmemiş, federal hükümetin tamamına yakınını da takip ederek, attıkları her adımdan haberdar olmuş

NSA Merkel ile birlikte tüm bakanlarını da dinlemiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Wikileaks tarafından Alman basınına verilen bilgilere göre Amerikan istihbarat örgütü NSA, Federal Başbakan Angela Merkel'in cep telefonunu dinlemekle birlikte, federal hükümetin birçok bakanlığını da takip ederek, telefonlarını dinlemiş.

'Süddeutsche Zeitung' gazetesi ile televizyon kanalları NDR ve WDR'in ulaşması sağlanan bilgilerde, Amerikan istihbaratının, Alman federal hükümetinin özellikle kur ve ticaret politikalarına ilgi duyduğu belirlendi. NSA'nın hedefinde yalnızca Federal Ekonomi Bakanlığı değil, aynı zamanda Federal Maliye ve Tarım Bakanlıkları da bulunuyordu.

Federal hükümet sözcülerinden biri, gazeteye verdiği demeçte, henüz elde daha fazla bilgi yokken bu konuda federal hükümetin bir değerlendirme yapmasının mümkün olmadığını söyledi.

Wikileaks belgelerinde NSA'nın, Alman federal hükümetine ait dinlediği toplam 69 telefon numarası bulunuyor. Bu listede 90'lı yıllardan beri dinlenen numaralar olduğu gibi, güncel yeni numaralar da yeralıyor.

Federal Ekonomi Bakanlığının NSA listesinde, hem telefon numarası hem de faks numarası kaydedilmiş. Ayrıca bakanlık ofisi yöneticisinin de numarasının bulunduğu bildirildi. Bu bakanlıkla ilgili numaraların yeraldığı listenin 2010 ile 2012 yıllarında hazırlandığı sanılıyor.

Şu andaki Federal Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel, o yıllarda halen de sürdürdüğü muhalif parti SPD'nin Genel Başkanı görevindeydi. NSA'nın o zamanlarda Gabriel'in telefonunu da dinlediği tahmin ediliyor. NSA, dinlemelerde şahısları değil, görevlerini dikkate alıyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2015, 11:02
banner53
YORUM EKLE

banner39