banner15

NSA, Merkel'in güvenli cep telefonunu hâlâ dinliyor

Alman Başbakan Merkel ve diğer federal hükümet üyelerinin dinlemeye karşı güvenli cep telefonlarının yine de NSA tarafından dinlendiği öne sürüldü.

NSA, Merkel'in güvenli cep telefonunu hâlâ dinliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman basınında çıkan haberlerde, Başbakan Angela Merkel'in ve diğer bakanların, dinlemeye karşı güvenli özel olarak üretilen kripto cep telefonlarının da Amerikan istihbarat örgütü NSA tarafından dinlenebildiği bildirildi. 'Bild am Sonntag' gazetesinin Almanya'daki bir NSA istihbarat uzmanından aldığı bilgiye göre cep telefonlarının güvenlik şifreleri çözüldü. Uzmanın, teknik değişikliklerin işlerini etkilemediğini söylediği kaydedildi.

Güvenli cep telefonlarını üreten Düsseldorf'taki 'Secusmart' isimli şirket, geçen yıl Ekim ayında Alman federal hükümetine 2 bin 500 kripto telefon teslim etti. Alman şirketi, haberlerde bildirilen güvenlik noksanlığının bulunmadığını belirtti. Şirket sözcüsü, cep telefonlarında kullanılan şifreleme metoduyla, bilinen tüm saldırı yöntemlerine karşı korunmanın sağlandığını söyledi. Bu metodla süper bilgisayarlar tarafından yapılan saldırılara karşı da cep telefonlarının korunabildiğini belirtti.

Edward Snowden'ın dünya kamuoyuna sızdırdığı belgelerde, Amerikan istihbarat örgütü NSA'nın Alman Federal Başbakan Merkel'in cep telefonunu da yıllardan beri dinlediği ortaya çıkmıştı. Almanya Federal Başsavcısı Harald Range, yalnızca Merkel'in cep telefonunu dinleme konusunu açıklığa kavuşturmak amacıyla, bu ayın başında NSA hakkında bir inceleme başlattı.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2014, 11:04
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48