banner39

NSA skandalı Almanları korkuttu

NSA skandalı Alman internet kullanıcılarını endişelendirdi, google'a alternatif siteleri ve Alman e-mail adreslerini kullanmaya başladılar.

Avrupa 06.08.2013, 14:03 06.08.2013, 14:03
NSA skandalı Almanları korkuttu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan istihbarat örgütü NSA'nın Avrupa'da yaptığı takib ve kontrol çalışmalarının ortaya çıkmasından sonra Alman internet kullanıcıları önlemler almaya başladı. Birçokları Alman e-mail adreslerini tercih ederken, internet üzerinden yaptıkları aramalar için de google'a alternatif başka siteleri kullanıyorlar.

Alman arama sitesi 'DuckDuckGo'nun verdiği bilgilere göre, NSA skandalından sonra bu siteyi tıklayanların sayısı yüzde 90 arttı. Aynı sitede yapılan arama soruları da günlük 1,5 milyondan 4 milyona yükseldi. Bir başka arama sitesi 'Startpage'de ise günlük sorular 2,8 milyondan 4,5 milyona yükseldi.

E-mail trafiğinde de Almanlar daha çok Alman şirketlerine kaymaya başladılar. NSA skandalından sonra gmx.de ve web.de'yi kullananların sayısında çok önemli bir artış görüldü. Alman internet servisi şirketi 1&1 Genel Müdürü Jan Oetjen, e-mail hesaplarının milyonla ifade edilecek kadar artış gösterdiğini söyledi.

İnternette anonim dolaşmanın yollarını arayanların sayısı da arttı. İnternette şifrelemeyi öğreten internet sitesi bulunan Korsanlar Partisi, NSA skandalından sonra parti dışından sitelerine başvuranların sayısında büyük artış olduğunu bildirdi.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?