NSA'dan dinlemelere açıklama gelmedi

NSA, Almanya’daki dinleme faaliyetleri ile ilgili Alman hükümetinin sorularına bugüne kadar cevap vermedi

NSA'dan dinlemelere açıklama gelmedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in cep telefonunun Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından dinlendiğinin ortaya çıkmasının ardından ABD'den açıklama talep eden Alman hükümetinin, bugüne kadar sorularına cevap alamadığı bildirildi.

Alman Haber Ajansı'nın (DPA) haberine göre, Sol Parti Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Jan Korte'nin soru önergesini cevaplayan Alman Federal hükümeti, NSA dinleme skandalı konusunda ABD'nin Berlin Büyükelçiliği'ne ilettikleri sorulara bugüne kadar hiçbir cevap gelmediği bilgisini verdi.

Hükümetin soru önergesine verdiği cevaba göre, Almanya İçişleri Bakanlığı 11 Haziran, 26 Ağustos ve 24 Ekim 2013 tarihlerinde ABD Büyükelçiliği'ne NSA'in dinleme faaliyetleri hakkında bir dizi sorular yöneltti. Bakanlık, "Hiç bir yazımıza şimdiye kadar cevap verilmedi" ifadesini kullandı.

Eski Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger de Amerikalı mevkidaşı Eric Holder'e Haziran ve Ekim 2013 tarihlerinde mektup yazmış, NSA'in Almanya’daki dinleme faaliyeti ile ilgili iddiaların aydınlatılmasını talep etmişti. Ancak Holder de Alman mevkidaşının talebini cevapsız bırakmıştı. Alman hükümeti, ABD Adalet Bakanlığı'ndan konuyla ilgili cevap gelmediğini açıklamıştı.

Eski NSA çalışanı Edward Snowden'ın geçen yılın ortalarında basına sızdırdığı belgelerle NSA'nın dünya genelindeki dinleme faaliyetleri ortaya çıkmış ve NSA'nın Alman vatandaşlarını ve aralarında Başbakan Merkel’in de yer aldığı birçok siyasetçiyi dinlediği iddia edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2014, 14:20
banner53
YORUM EKLE

banner39