banner15

NSA'ya bilgi veren internet şirketi AB Merkez Bankası'na çalışıyor

Federal Alman hükümetinin işine son verdiği Amerikan telekomünikasyon şirketi Verizon'un, Avrupa Merkez Bankası EZB'nin de iletişim ağlarının bakımından sorumlu olarak EZB'ye çalıştığı bildirildi.

NSA'ya bilgi veren internet şirketi AB Merkez Bankası'na çalışıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman federal hükümetinin NSA skandalından dolayı işine son verdiği Amerikan internet şirketi Verizon'un, Frankfurt'taki Avrupa Merkez Bankası EZB'ye ait serverlerin bir kısmının bakım görevini üstlenmeye devam ettiği bildirildi.

Alman gazetesi 'Süddeutsche Zeitung'un haberine göre Amerikalıların Almanya'daki şubesi, 2004'ten beri EZB'nin IT altyapısının bir bölümünden sorumlu ve bu bölüme EZB'nin e-mail ve telefon iletişimleri de dahil bulunuyor.

Amerikan istihbarat uzmanı Edward Snowden'ın dünya kamuoyuna duyurduğu bilgilerde Verizon'un, Amerikan istihbarat örgütü NSA'ya, müşterilerine ait elektronik iletişim bilgilerini vermek zorunda bırakıldığı yeralmıştı. Bu yüzden Alman federal hükümeti ve Federal Parlamento, internet hizmetleri aldığı Amerikan şirketine bağlı Verizon'la anlaşmayı iptal ederek işine son verdi.

EZB tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, Merkez Bankası çalışanlarının, prensip olarak gizli bilgileri, güvenli bir yol bulunmadığından, internet üzerinden göndermedikleri bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2014, 11:02
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48