NSU davasında 102. duruşma

Almanya'da 8'i Türk 10 kişiyi katleden örgütle ilgili davanın bugünkü duruşmasında örgüt üyesi Uwe Mundlos'un annesi İlona Mundlos dinlendi

NSU davasında 102. duruşma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya'da 8'i Türk 10 kişiyi öldüren aşırı sağcı terör örgütü Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütünün hayattaki tek üyesi ile örgüte yardım ve yataklık yaptıkları belirlenen 4 kişinin yargılandığı davanın 102. duruşması yapıldı.

Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinde görülen davanın bugünkü duruşmasında, NSU üyesi Uwe Mundlos'un annesi İlona Mundlos dinlendi. 

Oğlu Uwe Mundlos'u saklanmadan önce son kez 1998 yılında gördüğünü belirten İlona Mundlos, en son çalıştığı mağazada ziyarete geldiğini anlattı. Oğlunun, "Anne bir şeyler oldu, gitmem lazım. Paraya ihtiyacım var" dediğini aktaran anne İlona Mundlos, bunun üzerine oğluna banka kartını verdiğini kaydetti. 

NSU üyeleri Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt ve Beate Zschaepe'nin, bomba yapmak için kullandıkları bir garajın aranmasının ardından iki gün sonra Uwe Mundlos'un annesini yeniden ziyaret ettiği belirtildi.

Oğlunun "Anne bulunan silahlarla alakam yok" dediğini aktaran İlona Mundlos, oğlunun bu olay yüzünden 7 yıl hapis cezası beklediğini ve olayın zamanaşımına uğraması için 10 yıllık sürenin geçmesi için ortadan kaybolması gerektiğini söylediğini kaydetti. İlona Mundlos, "O günden beri kendisinden haber almadım" dedi.

NSU üyeleri Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos'un 4 Kasım 2011 tarihinde bir banka soygunu gerçekleştirdikten sonra polisin takibinden kurtulmak için saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, terör örgütü üyelerinin intihar ettikleri açıklanmıştı. Aynı gün Zwickau kentinde NSU'nun üçüncü üyesi Beate Zschaepe'nin, en son kiraladıkları Frühlingsstrasse No: 26 adresindeki daireyi, delilleri yok etmek amacıyla kundakladığı iddia ediliyor.

Bugüne kadarki duruşmalarda, terör örgütü NSU'nun karanlık bağlantılarının aydınlatılamaması tepkilere neden oluyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2014, 16:53
banner53
YORUM EKLE

banner39