banner39

NSU Davası'nda mahkeme, 2 polisi dinledi

Almanya'daki terör örgütü NSU davası kapsamında Köln'de 2001 yılında bombalı saldırı düzenlenen markette inceleme yapan 2 polis yetkilisi dinlendi.

Avrupa 03.06.2014, 20:51 03.06.2014, 20:51
NSU Davası'nda mahkeme, 2 polisi dinledi

Almanya'da, 8’i Türk 10 kişiyi öldüren Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün üyesi Beate Zschaepe ile örgüte yardım ve yataklık yapan 4 kişinin yargılandığı davada, 2001 yılında Köln'de bombalı saldırı düzenlenen iş yerinde inceleme yapan 2 polis yetkilisi dinlendi.

Münih Eyalet Mahkemesi'ndeki duruşmada, NSU üyelerince 19 Ocak 2001 tarihinde İranlılara ait bir markete düzenlendiği öne sürülen saldırıya ilişkin Köln ve Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti emniyetinde görevli polis yetkililerinin ifadesine başvuruldu.

Söz konusu bomba saldırıyı gerçekleştiren kişilerin kimliğine ulaşamadıklarını belirten Köln emniyetinde görevli polis yetkilisi, "O dönem bundan bir İranlı grubun sorumlu olduğunu tahmin ettik" dedi. 

Saldırının aşırı sağcı bir grup tarafından yapıldığı yönünde de araştırmalar yapıldığını belirten polis yetkilisi, ancak bu yönde yeterli delil toplayamadıklarını kaydetti.

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nde görevli polis yetkilisi ise duruşmada hakime olay yerinde çekilen fotoğrafları verdi. 

Patlayıcının el yapımı olduğunu anlatan polis yetkilisi, uzmanların bombayı yapan kişinin bu konuda tecrübeli olduğu kanaatine vardığını sözlerin ekledi. 

2001 yılında İranlılara ait markete yapılan bomba saldırıda market sahibinin 19 yaşındaki kızı ağır yaralanmıştı. 

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde görülen davada, NSU terör örgütünün hayattaki tek üyesi Beate Zschaepe ile örgüte yardım ve yataklık yapan 4 kişi yargılanıyor.

NSU üyeleri Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos'un 4 Kasım 2011 tarihinde bir banka soygunu gerçekleştirdikten sonra polisin takibinden kurtulmak için saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, terör örgütü üyelerinin intihar ettikleri öne sürülmüştü. 

Aynı gün Zwickau kentinde NSU'nun üçüncü üyesi Beate Zschaepe'nin ise en son kaldıkları evi delilleri yok etmek amacıyla kundakladığı iddia ediliyor.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?