NSU davasında savunma yazılı yapılacak

Almanya'daki NSU terör örgütünün hayattaki tek üyesi olduğu sanılan Zschaepe duruşmada sorulan soruları yazılı olarak cevaplayacağı bildirildi

Avrupa 08.12.2015, 14:30 08.12.2015, 14:30
NSU davasında savunma yazılı yapılacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya'da 2000-2007 yılları arasında 8’i Türk 10 kişiyi öldürmekle suçlanan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasının en önemli sanığı Beate Zschaepe’nin kendisine yöneltilen soruları yazılı cevaplayacağı bildirildi.

Zschaepe'nin avukatı Mathias Grasel, Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde bugünkü 248. duruşma öncesinde  yaptığı açıklamada, Zschaepe’nin yarın yazılı ifade vereceğini ve müvekkilinin ifadesini kendisinin okuyacağını belirtti.

Yöneltilecek her soruda müvekkiline danışacağı için mahkemeden soruları yazılı olarak istediklerini ve aynı şekilde cevaplayacaklarını belirten Grasel, perşembe günü yapılacak duruşmanın da iptalini talep etti.

NSU terör örgütüne yardım ve yataklıktan yargılanan  Ralf Wohlleben’in avukatı Nicole Schneiders de, müvekkilinin ifade vermesinin planlandığını ancak zamanının belli olmadığını söyledi.

Mayıs 2013'ten beri Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde devam eden davada şimdiye kadar suskunluğunu koruyan Zschaepe ve Wohlleben  geçen ay avukatları aracılığıyla yaptıkları açıklamalarda ifade vereceklerini belirtmişlerdi.

NSU üyeleri, 2000-2007 yıllarında 8'i Türk, 10 kişiyi öldürmek, bombalı saldırılar gerçekleştirmek ve banka soygunları yapmakla suçlanıyor.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde görülen davada, NSU terör örgütünün hayattaki tek üyesi Beate Zschaepe ile örgüte yardım ve yataklık yapan 4 kişi yargılanıyor. Örgütün diğer üyeleri Böhnhardt ve Mundlos, 4 Kasım 2011'de bir banka soygunu gerçekleştirdikten sonra polisin takibinden kurtulmak için saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, terör örgütü üyelerinin intihar ettikleri öne sürülmüştü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?