banner39

NSU davasında silah konusu ele alınıyor

Almanya'nın Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinde devam eden ırkçı terör örgütü NSU davasında, örgüte yardım etmekle suçlanan Wohlleben, ırkçı grubu 'arkadaşlar grubu' olarak adlandırdı, silahlarla ilgilerinin olmadığını söyledi.

Avrupa 14.01.2016, 11:46 14.01.2016, 11:46
NSU davasında silah konusu ele alınıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Münih şehrindeki Eyalet Yüksek Mahkemesinde devam eden ırkçı terör örgütü NSU davasında, örgüte silah temin etmekle suçlanan Ralf Wohlleben'e yöneltilen sorular ve cevapları üzerinde duruluyor. Wohlleben de, davanın asıl zanlısı olarak yargılanan Beate Zschaepe gibi Noel Bayramı öncesi mahkemede avukatına bir açıklama okutmuştu.

Wohlleben, 10 kişinin öldürülmesinden sorumlu tutulan ırkçı terör örgüte silah temin etmekle suçlanıyor. Dün 254. oturumu yapılan mahkemede Wohlleben, ırkçı teröristlerden ölü olarak ele geçirilen Uwe Böhnhardt'ın silaha meyilli bir kişi olduğunu bildiğini itiraf etti. Kendisi ve zanlılardan Holger G.'nin devamlı kumar oynadıklarını ve paralarını kaybettiklerini, Böhnhardt'ın ise parasını hep silah almak için harcadığını söyledi.

Thüringen Eyaletine bağlı Jena şehrindeki ırkçı grubun zararsız kişilerden oluştuğunu iddia eden Wohlleben, bu grubun arkadaş grubundan ibaret olduğunu, silahlarla hiçbir ilgilerinin bulunmadığını belirtti.

Irçkı parti NPD'de de aktif bir kişi olan Wohlleben, bu 'arkadaş grubu' içinde silah ya da patlayıcı maddelerin gündeme geldiğini hatırlamadığını ifade etti. Wohlleben, ırkçı terör örgütüne kaçmaları için araç temin ettiğini itiraf etmişti. Ancak bundan dolayı Wohlleben hukuki olarak suçlanamıyor. Örgüte silah temin ettiği yönündeki suçlamayı ise kabul etmiyor.

NSU'nun asıl zanlısı olarak yargılanan Beate Zschaepe'nin mahkeme tarafından kendisine yöneltilen sorulara avukatı aracılığıyla gelecek hafta cevap vermesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?