banner15

NSU kurban avukatları raporu eleştirdi

Alman Federal Parlamentosu Komisyonu tarafından hazırlanan NSU raporu, kurban yakınlarının avukatları tarafından eleştirildi.

NSU kurban avukatları raporu eleştirdi

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da dün kamuoyuna sunulan Federal Parlamento NSU Komisyonu raporu, NSU tarafından katledilenlerin avukatları tarafından sert bir şekilde eleştirildi. Kurbanları temsil eden 17 avukatın Münih'te yaptıkları ortak açıklamada, NSU raporunda asıl problem olarak görülmesi gereken 'kurumsal ırkçılığın' yeralmadığı belirtildi.

Federal Parlamento Komisyonu tarafından hazırlanan yaklaşık 1000 sayfalık rapor, Parlamento Başkanı Norber Lammert'a takdim edildi. İktidar partileri CDU/CSU ve FDP ile birlikte muhalefet partilerinden SPD, Sol Parti ve Yeşillerin temsilcilerinden oluşan komisyon üyeleri politik yetkililere ve ilgili resmi kurumlara hitaben 47 maddelik bir öneri paketi sundu.

Komisyon Başkanı Sebastian Edathy resmi kurumların sistematik bir başarısızlığının sözkonusu olduğunu belirtti. Almanya'nın Sesi Radyosuna verdiği demeçte 'böyle yoğun ve tarihte eşi görülmemiş başarısızlığın' bir daha tekrar etmemesi için çareler aranması gerektiğini söyledi.

NSU cinayetlerinde öldürülen kurbanları temsil eden avukatlardan Sebastian Scharmer, Komisyondaki parti temsilcilerinin çalışmalarını överek, önemli açıklamalar tesbit ettiklerini kaydetti.

Temsilci avukatlar, NSU raporunda esas problemin dile getirilmediğini bildirmekle yetinmeyerek 10 maddelik bir taleb listesi ortaya koydular. Bu taleblerde NSU Komisyonunun seçimlerden sonra çalışmalarına devam etmesi gerektiği belirtildi. Avukatlardan Mehmet Daimagüler, yarım gerçeğin, gerçeğin yarısı olmadığını, konunun bu şekilde kapanamayacağını söyledi.

Avukatlar basın açıklamasında, resmi kurumlarda bir mantalita değişikliği göremediklerini vurgulayarak, birçok güvenlik çalışanının işlerinde peşin hükümlü olduklarının görüldüğü ifade edildi. Avukatlardan Angelika Lex, polis teşkilatındaki günlük ırkçılığın üzerinde daha fazla durulması gerektiğini kaydetti. Lex, her şiddet olayında polis ve savcılıkların bu olayla ırkçılığın ilgisi olmadığı kanaatlerini yazılı olarak ortaya koymaları gerektiğini belirtti ve güvenlik kurumlarının yönetim kadrolarında daha fazla göçmen asıllı kişilerin yeralmasının bağlayıcı bir kontenjanla gerçekleşmesi gerektiğini savundu. Muhbir sisteminin de başarısız olduğu için sona erdirilmesini taleb etti.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2013, 17:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35