banner39

NSU Mahkemesinden hata üstüne hata!

Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi OLG, NSU duruşması için gazetecilere kura çekimiyle yer verme işleminde de hata yapıldığını itiraf etti, bu sefer bir Alman gazeteci Federal Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Avrupa 01.05.2013, 14:06 01.05.2013, 14:06
NSU Mahkemesinden hata üstüne hata!

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da ırkçı terör örgütü NSU'nun yargılanacağı Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi OLG, hatasını düzeltmek isterken yeni hatalar yaptı. Daha önce, başta Türk basını olmak üzere Uluslar arası medya temsilcilerine yer verilmemesi büyük tartışmalara neden olmuştu. OLG bu hatasını telafi etmek için hem duruşmayı erteledi, hem de önceki akreditasyonu iptal ederek yerlerin kura ile berlineceğini bildirmişti.

Ancak bu sefer de kura sonucu Almanya'nın önde gelen medya kuruluşları yer alamazken, konuyla yakından ilgisi olmayan magazin dergilerine yer verildi. Daha önce birinci sırada yeralan Alman serbest gazeteci, kura çekilişine itiraz etmek için Federal Anayasa Mahkemesine başvurdu.

OLG sözcüsü Andrea Titz, dün Alman birinci televizyon kanalı ARD'ye verdiği bilgide, kura çekilişinde iki hata yapıldığını ve bir kişilik yer için yeniden kura çekilişi yapılacağını söyledi. Mahkemenin kura hatasına neden olan kişi ise WDR'de çalışan bir Alman gazeteciymiş. ARD'ye bağlı WDR, zaten ARD ile kuraya katıldığından, WDR gazetecisi başvurusundan 90 dakika sonra kuradan çekilmek istediğini bildirdi. Ancak kura kutusundan ismi çıkarılmadı. Kurada adı çekilen bu gazetecinin yerine bir kişilik bir yer için şimdi ikinci bir kura çekilecek. Ancak aynı şekilde ARD'ye bağlı olarak çalışan MDR isimli televizyon kanalından kuraya katılan bir gazeteci daha olmasına rağmen, OLG sözcüsü bu kişiden hiç söz etmedi.

MAHKEME, YİNE MAHKEMEYE VERİLDİ

Daha önceki yer belirlemesinde kendilerine haksızlık yapıldığı gerekçesiyle Sabah gazetesi tarafından Münih Mahkemesi, Federal Anayasa Mahkemesine dava edilmiş, Anayasa Mahkemesi de Münih Mahkemesinin durumu düzeltmesi gerektiği kararına varmıştı.

Şimdi de kendisine haksızlık yapıldığı gerekçesiyle bir Alman gazeteci Karlsruhe'ye başvurarak OLG'nin kurasına itiraz etti. OLG'ye Berlin'den başvuran serbest gazeteci Martin Lejeune, ilk belirlemede duruşma salonunda yer almıştı, ancak kurada adı çıkmadı. Lejeune, OLG'nin kura sisteminin Anayasadaki basın özgürlüğü prensibine aykırı olduğunu öne sürerek Federal Anayasa Mahkemesinde OLG aleyhine dava açtı.

OLG kurasında yer alamayan ulusal medya kuruluşlarından 'Frankfurter Allgemeine Zeitung', 'taz' ve 'Tagesspiegel' isimli gazeteler de Anayasa Mahkemesine başvurabileceklerini bildirdiler. Şimdi yeniden kızışan tartışmalar ve karışıklıklar nedeniyle OLG'nin NSU duruşmasını tekrar erteleyebileceği tahmin ediliyor.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?