banner15

NSU sanığını tanıyan bir muhbir daha

NSU sanığı Zschaepe, hapiste olan bir arkadaşına yazdığı 4 sayfalık mektupta, Dortmund'daki istihbarat muhbiri neonazi Sebastian Seemann'la bağlantılarını anlattı.

NSU sanığını tanıyan bir muhbir daha

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın doğusundaki Zwickau şehrinde hücre evi ortaya çıkan neonazi terör örgütü NSU'nun batıyla ve Anayasayı Koruma İstihbarat Teşkilatıyla olan bağlantılarına dair yeni bir delil ortaya çıktı.

NSU'nun üç tetikçisinden biri olan ve Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinde yargısı devam eden Beate Zschaepe, hapisteki arkadaşı neonazi Robin S.'e yazdığı 4 sayfalık mektupta, Dortmund'dan bir başka neonazi Sebastian Seemann'ı tanıdığını ifade etti. Seemann, aynı zamanda Kuzey Ren-Westfalya NRW Eyaleti Anayasayı Koruma İstihbarat Teşkilatına muhbir olarak çalışıyordu.

Zschaepe mektubunda, Robin'e birçok nedenlerden dolayı Seemann'ı mahkemede görmek istediğini bildirmiş ve Seemann hakkında dedikodu mahiyetinde sözler sarfetmiş. İstihbarat muhbiri Seemann, hapisteki Robin S.'yi, Tunuslu bir kişinin vurularak ağır yaralandığı bir banka soygununu yapmaya ikna etmiş.

Seemann, Dortmund'ta 'Oidoxie' isimli bir dazlak müzik grubuyla birlikte bulunuyor ve Kassel'deki ırkçılarla da bağlantısı var. Kassel'deki Benjamin G. de, istihbaratçı Andreas Temme'nin emri altında Anayasayı Koruma İstihbarat Teşkilatına muhbir olarak çalışıyor.

İstihbarat görevlisi Temme, 6 Nisan 2006'da NSU teröristleri Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos tarafından öldürülen Halit Yozgat'ın internetkafe'sinde bulunmuş. İki gün önce de NSU ikilisi, büfe çalıştıran Mehmet Kubakış'ı öldürmüşlerdi.

Yozgat ailesini temsil eden avukatlar, uzun bir süreden beri NSU'nun batıda birlikte çalıştığı bir ağ olduğuna dair delil arıyorlardı. Zschaepe'nin mektubunda Seemann'dan bahsettiği ifadelerinde, onu sadece Robin'in anlatımından değil, önceki bağlantılarından da tanıdığını ve NSU ile birlikte çalıştıklarını ortaya koyuyor.

Zschaepe mektubunda yazdıklarının basında çıkmasından da şikayet ederek, temel haklarının çiğnendiğini öne sürüyor ve ihtiyacı olduğu şu sıralarda Anayasayı Koruma İstihbarat Teşkilatının nerede olduğunu soruyor. İstihbarat kurumunu hayatını mahvetmekle suçluyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2013, 10:49
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35