banner39

NSU tanığı, Alman polisinin gerçek tavrını ortaya koydu

NSU davasındaki tanık 2006'da gördüğü videoda NSU zanlısını teşhis ettiği halde polis tarafından videoda görülen zanlı takib edilmemiş.

Avrupa 07.09.2013, 13:39 07.09.2013, 13:39
NSU tanığı, Alman polisinin gerçek tavrını ortaya koydu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Münih şehrindeki Eyalet Yüksek Mahkemesinde NSU davasının 34. oturumunda, NSU tarafından Nürnberg'de İsmail Yaşar'ın öldürüldüğü cinayet ele alındı. 2005 Haziran ayında işlenen cinayetle ilgili görgü tanığı olarak dinlenen tezgahtar bayan, Yaşar'ın döner büfesi önüne gelen bisikletli iki kişiyi gördüğünü söylemişti.

Olaydan bir yıl sonra polis tarafından, pastahanede çalışan bu bayana Köln'de yapılan bombalı saldırıyla ilgili bir film gösterildi. Tezgahtar bayan Nürnberg'te gördüğü iki bisikletli kişiyi, polis tarafından kendisine izletilen Köln'de çekilmiş videoda yeniden teşhis etti ve polise bildirdi.

Nürnberg'teki cinayeti görüp polise bilgi veren diğer tanıklara ise bu video gösterilmedi. Madurları temsil eden avukat Mehmet Daimagüler, polisin bu tutumunu anlayamadığını, tanığın bu kadar kesin bir teşhis yapmasından sonra, tabii ki polisin bu iz üzerinden niçin araştırma yapmadığının sorulduğunu söyledi.

Nürnberg'te görülen bisikletli iki kişinin NSU teröristleri Mundlos ve Böhnhardt oldukları, artık Alman güvenlik yetkililerince kesin olarak biliniyor. Ancak Nürnberg polisinin 2006'da tanığın Köln videosundaki kişileri tekrar teşhis ettiğini söylemesine rağmen bu kişiler hakkında araştırma yapmaması, NSU teröristleri tarafından daha sonra yapılan 4 eylemin engellenememesine neden oldu. Bu tarihten sonra NSU tarafından, aralarında 2007'de öldürülen polis memuru Kiesewetter'in bulunduğu 4 saldırı daha yapıldı.

NSU tarafından öldürülen İsmail Yaşar'ın yakınlarını temsilen mahkemeye katılan avukat Daimagüler, polis teşkilatının artık sorulara açık bir şekilde cevap vermesi gerektiğini, artık bu durumda hatalardan sözetmenin imkansız olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?