banner15

NSU üyesi Alman İstihbaratı'nda çalışmış

NSU terör üçlüsünün yeraltında faaliyet gösterdiği dönemde örgüt üyesi Uwe Mundlos’un Anayasayı Koruma Teşkilatı’na bağlı bir muhbirin firmasında çalıştığı belirtiliyor

NSU üyesi Alman İstihbaratı'nda çalışmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

8’i Türk 10 kişinin ölümünden sorumlu tutulan NSU'nun intihar eden üyesi Uwe Mundlos'un bir dönem Neonazi Ralf Marschner’in Almanya’nın doğusundaki Zwickau’da bulunan işletmesinde çalıştığı ortaya çıkarıldı. NSU’nun hayatta kalan ve yargılanmakta olan baş sanığı Beate Zschäpe'nin de aynı firmada çalıştığı iddiası ise doğrulanmadı.

Söz konusu iddialar “Welt” gazetesinin yazarlar timinin Alman Birinci Televizyon Kanalı’nda (ARD) yayınlanan “NSU Kompleksi” adlı belgeselinde dile getirildi.

Neonazi Ralf Marschner’in Alman Anayasayı Koruma Teşkilatı adına muhbirlik yaptığı ve kod adının “Primus” olduğu belirtildi. Mundlos’un ise gizli kimlik ile 2000 ile 2002 yılları arasında Ralf Marschner’in Zwickau kentindeki inşaat firmasında ustabaşı olarak çalıştığına dikkat çekildi.

ALMAN İSTİHBARATI İDDİALARI REDDEDİYOR

Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maaßen “Die Welt” gazetesine yaptığı açıklamada “Elimizdeki verilere ve o dönemde yetkili memurlarımızın verdiği bilgilere göre olaylar iddia edildiği gibi cereyan etmemiştir” ifadelerini kullandı. Belgeseli çeken gazeteciler ise kaynaklarının belgelere ve tanık ifadelerine dayandığını belirtiyorlar.

Alman Haber Ajansı dpa ise Münih’te yargılanmakta olan NSU davasının baş sanığı Beate Zschäpe’nin de Uwe Mundlos’tan birkaç yıl sonra Alman İstihbarat Servisi muhbiri Marschner’in firmasında çalışmış olduğunu bildiriyor.

Marschners’in eski ortaklarından biri kendisine telefonla yöneltilen soru üzerine Marschner’in “Heaven and Hell” adlı dükkanını 2008-2011 yılları arasında finanse ettiğini ve oradaki tüm çalışanları tanıdığını söyledi. “Zschäpe de bunlar arasında mıydı?” sorusuna ise “Telefonda buna cevap veremeyeceğim, ama sorunuza hayır diye de cevap vermiyorum” şeklinde konuştu.

Alman belgeselci ve bir dönem ünlü haftalık haber dergisi Der Spiegel’in Genel Yayın Yönetmeni Stefan Aust, “Zschäpe’nin de muhbirin firmasında çalışıp çalışmadığını araştırdık. Ancak elde ettiğimiz bulgular Uwe Mundlos’ta olduğu kadar belirgin değildi. Eriştiğimiz işaretler, ipuçları delil oluşturabilir ama oluşturmayabilir de” şeklinde konuştu.

İKİNCİ ARAŞTIRMA KOMİSYONU OLUŞTURULDU

Bu arada medyada yayınlanan belgesel ve iddialar üzerine Federal Meclis harekete geçti. Oluşturulan ikinci Araştırma Komisyonu yeni iddialar ve delilleri inceleyecek. Araştırma Komisyonu’nun Başkanı Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Clemens Binninger, “Eğer Uwe Mundlos’un NSU cinayetlerinin işlendiği dönemde bir muhbirin firmasında çalıştığı kesinleşirse, bu durum işin rengini tamamen değiştirir. Şu andaki ipuçları buna işaret ediyor” şeklinde konuştu.

"MİDE BULANDIRICI"

Münih’te devam etmekte olan NSU davasının müdahil avukatlarından Mustafa Kaplan DW Türkçe’ye verdiği özel demeçte, “Uwe Mundlos’un bir muhbirin firmasında çalışması beni şaşırtmıyor. Çünkü NSU üçlüsü Anayasayı Korumu Teşkilatı’ndan Tino Brandt gibi muhbirlerle de birlikte olmuşlardı. Ama bu son haber tabii mide bulandırıcı; bilhassa mağdur aileleri açısından mide bulandırıcı” diye konuştu.

"CEZALARIN İNDİRİLMESİ GÜNDEME GELİRSE SKANDAL OLUR"

Alman iç istihbarat örgütü Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın oynadığı iddia edilen rol NSU davası açısından neden bunca önemli? Müdahil avukat Mustafa Kaplan bu sorumuza şu cevabı veriyor: “Anayasayı Koruma Teşkilatı yıllar boyunca NSU üçlüsünün eylemlerinden haberdar olmuş ise ve onları engellemedilerse, bu durum hafiletici neden olarak görülebilir ve Beate Zschäpe ile NSU üçlüsüne yataklık eden ve yargılanmakta olan Ralf Wohlleben’e verilecek ağır cezaların indirilmesine neden olur ki bu da skandal olur.”

"MÜVEKKİLLERİM CEVAP BEKLİYOR"

DW Türkçeye konuşan müdahil avukatlardan Mehmet Daimagüler ise “Uwe Mundlos’un Alman İç İstihbarat Servisi’ne bağlı bir muhbirin firmasında çalışmasından istihbaratın haberi var mıydı ve hatta istihbarat servisleri mi bunu organize etmişti? Bunların da ortaya çıkartılması gerekmektedir. Eğer devlet istihbarat birimleri bu gelişmelerden haberdar olmuş idiyse tüm bu cinayetlerin önüne geçilmiş olurdu. Müvekkillerim bu soruya bir cevap bekliyor. Devletin, Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın bu gelişmeleri aydınlatması gerekir. Ama bugüne kadar bir gelişme olmadı” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2016, 11:53
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48