banner15

NSU üyesi Zschaepe konuşacak

Alman ırkçı terör örgütü NSU'nun yargılanan üyesi Zschaepe'nin suskunluğunu sona erdirerek yarınki duruşmada ifade vereceği bildirildi.

NSU üyesi Zschaepe konuşacak

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinde görüşülmesine devam edilen ırkçı terör örgütü NSU davasında, şimdiye kadar hiç konuşmamış olan asıl zanlı Beate Zschaepe'nin avukatı aracılığıyla ifade vereceği bildirildi.

Avukatı Mathias Grasel, müvekkili tarafından yapılan bir açıklamayı yarınki duruşmada okuyacağını belirtirken, açıklama sonrasında Zschaepe'nin yalnızca yargıçların sorularına cevap vereceğini, müdahil avukatların sorularını cevaplandırmayacağını söyledi.

Grasel, Zschaepe'yi Temmuz ayından bu yana temsil ediyor. Zschaepe, daha önce mahkemeye başvurarak avukatlarının değiştirilmesini istemiş, bunun üzerine mahkeme tarafından dördüncü bir avukat olarak Grasel görevlendirilmişti.

Haftalık dergi 'Spiegel'in internet portalında yayınlanan haberde, Zschaepe'nin mahkemede açıklama yapmasının haftalar önce planlandığı bildirildi. Yargıçların da bundan haberdar olduğu ifade edilen haberde, baştan beri Zschaepe'yi savunan üç avukatın bundan haberlerinin olmadığı kaydedildi.

Zschaepenin avukatları Heer, Stahl ve Sturm, mahkemede susmasının en iyi savunma metodu olduğunu düşünüyorlardı. İkibuçuk yıldan beri hiç konuşmayan Zschaepe'nin bu yüzden psikolojik rahatsızlık yaşadığı ve bu yıl Mart ayında psikolog bilirkişiler tarafından kontrol edildiği belirtildi.

ÜÇ AVUKATI GÖREVİ BIRAKMAK İSTİYOR

NSU davasının başından beri Zschaepe'nin savunmasını üstlenen Wolfgang Stahl, Wolfgang Heer ve Anja Sturm, bu görevlerinden azledilmek için dilekçe vermek istiyorlar. Heer, Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi önünde yaptığı açıklamada, şu sıralarda Zschaepe'nin savunulmadığını, kendilerinin görevine son verilmesinin istediklerini ve bunun için mahkemeye dilekçe vereceğini söyledi.

NSU ırkçı terör örgütü on yıl boyunca Alman güvenlik kurumları tarafından bir türlü ortaya çıkarılamamış, bu süre içinde 8'i Türk 10 kişiyi katletmişti. Ayrıca 15 banka soygunu ve Köln'de Türklerin yoğun olarak bulunduğu Keupstrasse'de bombalı saldırıyı gerçekleştirdi.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2015, 17:53
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35