banner39

NSU'da adli tatil öncesi son duruşma

Almanya'da 8'i Türk 10 kişiyi katleden, bombalı saldıralar yapan ve banka soygunları gerçekleştiren NSUörgütü davasının 32. duruşmasında, 9 Haziran 2005 tarihinde öldürülen İsmail Yaşar cinayetiyle ilgili şahitler dinlendi.

Avrupa 06.08.2013, 18:54 06.08.2013, 18:54
NSU'da adli tatil öncesi son duruşma

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi yaklaşık bir aylık tatile girmeden önce görülen son duruşmada, Nürnberg kentinde çalıştırdığı büfede öldürülen İsmail Yaşar cinayeti ile ilgili o dönemde soruşturma yapan polisler ifade verdi.

Yaşar’ın çalıştırdığı büfeye çağrılan polislerden Sindy J, olay yerinde vardıklarında ve büfenin içine baktıklarına bir kişinin kanlar içinde yerde yattığını gördüklerini, daha sonra yanındaki meslektaşının arka kapıdan büfeye girdiğini ve bu kişinin öldüğünü tespit ettiğini söyledi.

Cinayeti soruşturan başka bir polis memuru da birçok şahidin olaydan önce büfenin çevresinde bisikletli iki kişiyi gördüklerini söylediğini belirtti.

2000 yılında Enver Şimşek ve 2001 yılındaki Habil Kılıç cinayetleri ile 2004 yılında meydana gelen Köln’deki bombalı saldırıda da olay yerinde veya olaya yerine yakın yerlerde bisikletli iki kişinin görüldüğü ifade edilyor.

Nürnberg emniyetinin cinayet masasından Manfred Haessler de İsmail Yaşar cinayeti soruşturmasıyla ilgili  bilgiler verdi. Haessler, cinayetin olduğu bölgede çok sayıda kişinin dinlendiğini, tüm araçların sahipleriyle eşleştirildiği ve soruşturma için Türkiye'de de gittiğini anlattı.

Cinayetin geçmişten kalan olası bir intikam olduğu yönünde herhangi bir ipucunun bulamadıklarını belirten Haessler, 2005 yılında kişisel olarak bunun yabancı düşmanlığı motifli bir cinayet olabileceğini düşündüğünü belirtti. Bunu meslektaşlarıyla da konuştuğunu ifade eden Haessler, İsmail Yaşar’ın öldürülen 6. yabancı olduğuna dikkati çekti.

Manfred W. adlı polis de İsmail Yaşar’ın hayatı ile ilgili bilgiler verdi. Yaşar’ın 1978 yılında iltica talebinde bulunarak Türkiye’den Almanya’ya geldiğini, burada bir Alman kadınla evlenerek süresiz oturma iznini aldığını belirten Manfred W, bu kadınla ayrıldıktan sonra Türkiye’den eşini Almanya’ya getirdiğini, 2005 yılının Mart ayında bu eşinden de ayrıldığını, 3 ay sonrada da büfede ölü bulunduğunu kaydetti.

DAVAYA, 5 EYLÜL’DE DEVAM EDİLECEK

Öte yandan NSU cinayetlerini araştıran Federal Meclis Araştırma Komisyonu’nun raporu  bu ay içinde tamamlanacak ve 2 Eylül’de Federal Meclis’te okunacak.

Kaynak: AA

 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?