banner39

Nükleer müzakereler bugün tekrar başlıyor

İran'la 5+1 ülkeleri arasında devam eden nükleer müzakereleri kapsamında ABD ile İran heyetleri bugün Cenevre'de bir araya geliyor

Avrupa 20.02.2015, 11:39 20.02.2015, 13:35
Nükleer müzakereler bugün tekrar başlıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran ve ABD heyetleri nükleer müzakereleri kapsamında birtakım görüşmeler gerçekleştirmek üzere bugün Cenevre'de bir araya geliyor. Resmi kaynaklardan alınan bilgilere göre görüşmeler bugün başlayacak ve pazartesi gününe kadar devam edecek.

Görüşmelerin bakan yardımcıları seviyesinde olacağı ancak İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'le ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin pazartesi günü bir araya gelmesinin planlandığı kaydediliyor. 

İRAN: NÜKLEER BİLİMDEN GERİ ÇEKİLMEYECEĞİZ

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, nükleer müzakerelerle ilgili yaptığı açıklamasında nükleer bilimden geri çekilmeyeceklerini söyledi.

Laricani, yaptırımların İran'ın barışçıl nükleer bilimine etkisiz olduğunu belirterek "Şartlar ne olursa olsun bilimdeki yerimizi koruyacağız." dedi. Laricani, "İran'ın zengin enerji kaynaklarına sahip olduğunu, sömürgeci güçler ve batılı ülkelerin uluslararası alanda sorunlar oluşturarak, İran'ın barışçıl nükleer teknolojide ilerlemesini engellemeye çalıştığını, fakat İran'ın kendi hakkından vazgeçmeyeceğini ve haklarını savunacağını" söyledi. 

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Marziye Afhami, İran müzakere heyetinin 5+1 ülkeleriyle yürüttüğü müzakerelerde sadece İslam İnkılabı Rehberi'ne uygun hareket ettiğini söyledi.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?