Obama, Fransa'nın NATO'da kalmasını istiyor

Obama, Fransa'nın NATO'ya tekrar tamamen katılmasını istiyor, Hollande, selefi Sarkozy'nin NATO'ya tamamen entegre olma kararını yeniden gözden geçireceğini bildirdi.

Obama, Fransa'nın NATO'da kalmasını istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa'nın yeni Devlet Başkanı Francois Hollande, önceki Başkan Sarkozy'nin bir icraatını daha gözden geçiriyor. Başkanlık sözcülüğünün verdiği bilgiye göre Hollande, eski Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine'in, Sarkozy tarafından verilen NATO'ya yeniden tam üyelikle askeri entegre kararını incelemesini istedi.

Muhafazakar Sarkozy 2009'da Fransa'nın yeniden NATO'nun askeri karar dairesine girmesini kararlaştırarak ülkesini ABD'ye daha çok yakınlaştırmıştı.

General Charles de Gaulle, 1966 yılında ABD'nin egemen tutumunu protesto ederek Fransa'nın NATO'nun askeri kanadından ayrılmasına karar vermişti. Hollande, sosyalist politikacı Vedrine'yi görevlendirerek ABD ile ilişkileri ve önümüzdeki on yılın transatlantik bağlantılarını analiz eden bir çalışma yapmasını taleb etti. Vedrine Ekim ayı sonuna kadar bu konudaki raporunu tamamlayacak.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2012, 14:02
banner53
YORUM EKLE

banner39