Obama: İngiltere AB'de kalmalı

ABD Devlet Başkanı Obama, İngiltere'nin dünya politikasında söz sahibi olmak istiyorsa AB'de kalması gerektiğini savundu.

Obama: İngiltere AB'de kalmalı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Devlet Başkanı Barak Obama, İngiltere'de devam eden AB'de kalıp kalmama tartışmalarına katılarak, AB'den ayrılma fikrinin doğru olmadığını dile getirdi. Obama, İngiltere'nin dünya politikasında etkili olmaya devam edebilmesi için AB'de kalmasının şart olduğunu söyledi.

İngiltere'de 2017 yılına kadar halk oylaması yapılarak AB'de kalma konusunda bir karar verilecek. BBC ile konuşan Obama, İngiltere'de AB'den ayrılma yönünde bir karar verilmesine karşı uyardı.

Obama, Birleşik Krallığın AB içinde bulunarak transatlantik ittifaka olan güveni artırdığını ve 2. Dünya Savaşından sonra, dünyada güven ve refah sağlamak için oluşturulan kurumların 'köşe taşı' olduğunu belirtti. İngiltere'nin bu etkisinin devamını sağlamak zorunda olduklarını bildirdi.

İngiltere'nin kendi çıkarlarından öte düzenli ve daha güvenli bir dünya için gayret gösterdiğini ifade eden Obama, bu yüzden ABD'nin de en iyi ortağı olduğunu kaydetti. Obama, İngiliz Başbakan David Cameron'u da överek, İngiltere'nin NATO'dan gayri safi milli hasılasının yüzde 2'sini savunmaya harcama talebini yerine getirdiğini belirtti. Bu konuda Cameron'a baskı yaptığı yönündeki suçlamaları kabul etmeyen Obama, ikisi arasında gayet dürüst görüşmeler yapıldığını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2015, 11:26
banner53
YORUM EKLE

banner39