Obama: Rusya sadece bölgesel bir güç

Obama, sadece bölgesel bir güç olduğunu iddia ettiği Rusya'nın zayıflığını örtbas etmek için işgal faaliyetlerine kalkıştığını savundu

Obama: Rusya sadece bölgesel bir güç

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama, Rusya'nın sadece bölgesel bir güç olduğunu savunarak güçlü olduğu için değil, aksine zayıf olduğu için komşu ülkeleri işgal ettiğini iddia etti. Obama, Rusya'yı Ukrayna'da daha fazla ileri gitmesi halinde enerji ve finans sektörüne yönelik yaptırımlar ve silah ambargosunun gündeme geleceğini söyledi.

Hollanda'nın Lahey kentinde düzenlenen Nükleer Güvenlik Zirvesi'nin ardından basın toplantısı düzenleyen Obama, Rusya ve Ukrayna arasındaki krizin doğrudan görüşmelerle çözülmesi gerektiğini belirterek Kiev yönetiminin diplomatik yol tercihini takdir ettiğini ifade etti.

Obama, Rusya'nın diplomatik yolu tercih etmemesi halinde ilave maliyetle karşılaşacağını, bu durumdan küresel ekonominin de kısmen olumsuz etkileneceğini fakat ortaya çıkacak maliyetin büyük bölümünü Moskova'nın göğüslemek zorunda kalacağını kaydetti.

Obama, "Rusya'nın daha ileri gitmesi" halinde bugüne dek başvurdukları bireysel yaptırımların yerine sektörel yaptırımlara yöneleceklerini ve bu kapsamda halen AB ile teknik düzeyde üzerinde çalıştıkları enerji ve finans sektörlerine yönelik yaptırımların, silah ambargosunun ve Rusya ile karşılıklı ticareti kısıtlayacak önlemlerin masada olacağını ifade etti.

ABD Başkanı Obama, Rusya ile Kırım'ın ilhakının tanınması karşılığında Ukrayna'nın kalanının güvenceye alınmasına yönelik bir mutabakata varıldığı iddiasını yalanlayarak, Kırım'ın geleceğinin büyük ölçüde uluslararası toplumun Rusya'nın ilhakının gayrimeşru olduğuna yönelik pozisyonunu korumasına bağlı olduğunu vurguladı.

Obama, Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağının gözdağı vermeyi amaçladığını, Moskova'nın, AB ve ABD'nin nasıl tek vücut kalacağına bakarak bir sonraki hamlelerini tarttığını söyledi.

“KIRIM KOSOVA'YLA KIYASLANAMAZ”

Rusya'nın Kırım'ı Kosova'yla kıyaslamasına karşı çıkan Obama, binlerce Kosovalının kendi hükümetleri tarafından katledildiğini hatırlattı.

Obama, Ukrayna'da Rusça konuşanların tehdit altında bulunduğuna yönelik hiçbir delil bulunmadığını kaydetti. Obama ayrıca Rusya'nın sadece bölgesel bir güç olduğunu savundu ve güçlü olduğu için değil, aksine zayıf olduğu için bölge ülkelerinde işgal hareketlerine kalkıştığını savundu.

Barack Obama, Rusya'nın bugün Soğuk Savaş dönemine ve 6 yıl önceki Gürcistan Savaşı'na göre çok daha izole edildiğini, bazı komşularına karşı askeri güç kullanmak zorunda kalmasının zayıflık belirtisi olduğunu dile getirdi.

Obama, bir sonraki Nükleer Güvenlik Zirvesi'nin 2016'da Şikago'da yapılacağını sözlerine ekledi. 

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2014, 11:21
banner53
YORUM EKLE

banner39