banner39

Obama: Yunanistan'ın borcunun hafifletilmesinin zamanı geldi

Resmi ziyaret için bugün Yunanistan'a giden ABD Başkanı Obama, "Yunanistan’ın borcunun hafifletilmesinin zamanı geldi" açıklaması yaptı

Avrupa 16.11.2016, 11:26 16.11.2016, 11:31
Obama: Yunanistan'ın borcunun hafifletilmesinin zamanı geldi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama iki günlük resmi ziyaret için bu sabah Atina'ya gitti. Kendisini havaalanında Yunan Savunma Bakanı Panos Kamenos karşıladı. Obama'ya Atina ziyaretinde Ekonomi Bakanı Jack Lew eşlik ediyor.

Cumhurbaşkanlığı önündeki resmi karşılama töreninin ardından Başkan Obama, Yunan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos ile Cumhurbaşkanlığı Konutu'nda biraraya geldi.

ABD Başkanı Barack Obama bugün de Atina'da. Dünkü temaslarını ve bu temaslarda öne çıkan mesajları dün akşam göndermiştim. Çipras'la yaptığı görüşmenin ardından söylediği “Kemer sıkma politikaları ekonomik kalkınma getirmiyor ama reformlar gerekli” sözleri dikkat çekti.

Obama “Ekonomi küçüldüğü zaman kalkıma planı da gerekli. Borcun hafifletilmesi lazım ve bu siyasi bir konudur” diye konuştu. NATO'nun önemini değinen Obama Yunanistan'a ekonomik krize rağmen GSMH'nın yüzdesini hala savunmaya ayırdığı için teşekkür etti. “Bunu Yunanistan yapıyorsa hepimiz yapmalıyız” dedi.

Başbakan Aleksis Çipras ise Almanya'nın borcun hafifletilmesine ikna olacağına dair umutlu olduğunu kaydetti.

Obama yaptığı açıklamalarda dünyada yükselen popülizm ve milliyetçi politikalar tehdidine de dikkat çekti.

Barack Obama bugün Akropolis'i ziyaret edecek. Bu nedenle Akropolis ziyaretçilere kapalı olacak.

Dün akşam ise Obama ve ABD politikalarını protesto etmek isteyen yaklaşık 2 bin 500 kişi sokaklardaydı. Akşam saatlerinde polisle eylemciler arasında çatışma çıktı. Sokaklarda molotof kokteylleri ve biber gazı solundu.

KIBRIS SORUNU

Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak ise Azınlıkçta’da yer alan haberde ABD Başkanı Obama “Kıbrıs’ta iki topluluğun olası bir anlaşmasını desteklediğini” ifade ederken “her iki tarafın da yüzde 100 tatmin olmasının imkânsız olduğunu” vurguladı. Obama “Bu Kıbrıslı Rumlar ile Kıbrıslı Türkler arasında bir sorundur. İki liderin akılları bir noktada buluşursa o zaman ABD kesin destek verir. Yıllardır süregelen bir sorunun çözülmesini umut ediyorum” ifadelerini kullandı.

Başbakan Aleksis Tsipras ise “Kıbrıs sorunun ikili değil uluslararası bir sorun olduğunun” altını çizerek “illegal istila ve işgalin söz konusu olduğunu” söyledi ve “Yunanistan’ın yapılan görüşmeleri desteklediğini ancak uluslararası hukuka saygı gösterilmesi gerekliliğini” dile getirdi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?