Obama'dan marihuanaya yeşil ışık

ABD'de Obama hükümeti, Colorado ve Waşington Eyaletlerinde uyuşturucu marihuananın legalleşmesine itiraz etmeyeceğini açıkladı.

Obama'dan marihuanaya yeşil ışık

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan hükümetinin uyuşturucu madde marihuanayı legalleştirmek isteyen Colorado ve Waşington Eyaletlerini kararlarında serbest bırakacağı bildirildi. Federal Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada bu eyaletlerde çıkarılacak kanuna karşı dava açılmayacağı belirtildi. Böylece Colorado ve Waşington Eyaletlerinde yaşı 21'den yukarıda olanlar uyuşturucu maddeyi, sigara ya da kahve gibi sıradan tüketim maddeleri gibi yasal bir şekilde kullanabilecekler.

Federal kanunlara göre marihuananın üretimi ve tüketimi yasak. Birçok Amerikan eyaletinde yalnızca tıbbi amaçla üretimine izin veriliyor. Colorado ve Waşington'da vatandaşlar halk oylaması yaparak marihuananın tamamen yasallaşmasını taleb ettiler. Obama hükümetinin aldığı karar imza kampanyasını yapanlar tarafından 'tarihi ve önemli bir adım' olarak değerlendirildi.

Ancak uyuşturucu maddenin serbest bırakılmasına rağmen federal yönetime ait kamusal arazilerde üretilmesi kesinlikle yasak ve aykırı hareket edenlere karşı çok sert davranılarak kanunun en katı bir şekilde uygulanacağı bildirildi. Ayrıca reşit olmayanlara satışı ve sınırlardan kaçırılmasının da kesinlikle yasak olduğu bildirildi.

Amerikan Federal Adalet Bakanlığı, bu yasakların kontrolünün eyalet yönetimleri tarafından yapılacağını ve yasaların çiğnenmesi sonucu zarar meydana geldiğinde, Federal Başsavcılığın çok agresiv bir şekilde olayın üzerine gideceğini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2013, 13:01
banner53
YORUM EKLE

banner39