Obama'dan Suriye diplomasisi

ABD Başkanı Barack Obama, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve İngiltere Başbakanı David Cameron ile Suriye konusunu görüştü.

Obama'dan Suriye diplomasisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 ABD Başkanı Barack Obama, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve İngiltere Başbakanı David Cameron ile görüştü.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Obama'nın iki liderle de Suriye konusunu ele aldığı belirtildi.

Obama ve Hollande'ın, uluslararası toplumun kimyasal silah kullanılmasını tolere etmemesi, Suriye rejiminin bu eyleminden sorumlu tutulması ve kimyasal silah kullanımının kabul edilemez olduğu yönünde güçlü mesaj gönderilmesi gerektiğinde hemfikir olduğu kaydedilen açıklamada, ABD ve Fransa'nın yakın müttefik ve dost olduğu, iki ülkenin Suriye ve küresel güvenlik zorlukları hakkında yakın istişareye devam edeceği ifade edildi.

Obama ve Cameron'un da kimyasal silah kullanımını kabul ve tolerans edilemez bulduğu bildirilen açıklamada, her zamanki gibi ABD'nin, yakın müttefik ve dost İngiltere ile ilişkilerine özel değer verdiği kaydedildi.

Açıklamada, iki liderin Suriye ve iki ülkenin yüz yüze olduğu diğer bir dizi güvenlik zorluklarında yakın istişare içinde kalmayı sürdüreceği de belirtildi.

İNGİLTERE'DEN AÇIKLAMA

İngiltere Başbakanlığı, "Obama, Cameron'ın yaklaşımına saygı gösterdiğini ve ABD'nin tepkisi konusunda henüz bir karar almadığını söyledi" açıklamasını yaptı.

İngiltere Başbakanı David Cameron ile ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'de geçen hafta yapılan kimyasal saldırıya verilecek tepkiye ilişkin bu akşam bir telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmeye ilişkin İngiltere Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Görüşmede David Cameron'ın Esed rejiminin Guta bölgesinde işlediği korkunç savaş suçuna sert ve güçlü bir tepki verilmesi gerektiğine inandığını açıkça ifade ettiği" kaydedildi.

Cameron'ın Obama'ya, Suriye rejimine verilecek karşılık konusunda ülkesinde mutabakata dayalı bir yaklaşım oluşturmak istediğini ve İngiliz hükümetinin, parlamentonun İngiltere'nin askeri müdahaleye karşı olduğu görüşünü kabul ettiğini anlattığı belirtildi. Obama'nın ise Cameron'ın yaklaşımına saygı gösterdiğini ve ABD'nin tepkisi konusunda henüz karar vermediğini söylediği bildirildi.

Başbakanlık açıklamasında ayrıca, şunlar kaydedildi:
"Obama, Cameron ile güçlü dostluğuna duyduğu minnetarlığı ve iki ülke arasındaki güçlü, kalıcı ve derin özel ilişkileri vurguladı. İki lider, gelecekte uluslararası konularda işbirliği yapmaya devam etme konusunda mutabık kaldı ve tüm tarafları bir araya getirerek Suriye sorununa siyasi çözüm bulunması için kararlılıklarını yineledi."

İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası dün akşam, hükümetin, "Suriye'ye askeri müdahaleyi de kapsayabilecek güçlü bir insani tepkinin verilmesi gerektiği" yönündeki prensip önergesini, 272'ye karşı 285 oyla reddetmişti.

İngiltere Başbakanı Cameron yaptığı açıklamada, Amerikan halkı ve Obama'nın parlamentonun kararını anlayacağını ifade etmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2013, 11:28
banner53
YORUM EKLE

banner39