banner15

Öğretmenleri 'ajanlaştıran' İngiliz hükümetine tepki

Ulusal Öğretmenler Sendikası, hükümetten, okullarda uygulamaya başladığı aşırılıkla mücadele stratejisini geri çekmesini istedi

Öğretmenleri 'ajanlaştıran' İngiliz hükümetine tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'de Ulusal Öğretmenler Sendikası (NUT), hükümete, okullarda uygulamaya başladığı aşırılıkla mücadele stratejisini geri çekmesi çağrısında bulundu.

NUT'un Brighton kentinde düzenlenen yıllık kongresinde, hükümetin okullarda uygulamaya koyduğu, “Önleme (Prevent)” adlı aşırılıkla mücadele stratejisi gündeme geldi.

Kongreye sunulan, stratejinin uygulamadan kaldırılmasına yönelik teklif, delegelerin ezici çoğunluğuyla kabul edildi.

Teklifle, hükümete “Önleme programına son verilmesi ve alternatif yöntemler geliştirilmesi" çağrısı yapıldı.

Teklifin sahibi NUT yöneticisi Alex Kenny, programın özgür tartışma ortamına zarar verdiğini belirterek, "Öğretmenlerin öğrencileri ile önemli herhangi bir konuyu tartışmaları zorlaştı. Gençleri kendi aracılığımızdan mahrum bırakıyoruz ve onları internette veya başka mecralardaki karanlık yerlere terk etmiş oluyoruz." diye konuştu.

"ÖĞRETMENLER AJANLAŞTIRILIYOR"

“Önleme” programı kapsamında öğretmenlerden öğrencilerinin şüpheli görüş ve davranışlarını polise ihbar etmeleri isteniyor.

Geçen yaz uygulamaya alınan programda öğretmenler de aşırı akımlar hakkında hizmet içi eğitim alıyor.

Bu nedenle programa, öğretmenleri "gizli ajana" çevirdiği, öğrencileri de polise ihbar edilmek korkusuyla düşüncelerini ifade etmekten kaçınmaya sevk ettiği, bu nedenle de okullardaki serbest tartışma ortamını ortadan kaldırdığı eleştirisi yöneltiliyor.

Nitekim, programın başlamasından bu yana yapılan ihbarların yüzde 90’ının yanlış anlamalardan kaynaklandığı belirtiliyor.

Ocak ayında İngilizce dersinde, “terraced (birbirine bitişik evler)” ile “terrorist (terörist)” kelimelerini karıştırarak "terörist evde yaşıyorum" yazan 10 yaşındaki bir Müslüman çocuğun polis tarafından sorgulandığı ve evindeki bilgisayarın incelemeye alındığı ortaya çıkmıştı.

İngiltere'deki Müslüman sivil toplum kuruluşları da programın hükümetin iddiasının aksine ağırlıklı Müslümanları hedef aldığını söylüyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2016, 17:09
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48