banner15

Olimpiyatlar öncesi Rusya'ya 'diş macunu tüpü' uyarısı

ABD, Kış Olimpiyatları için Rusya'ya sefer yapan havayollarını "diş macunu tüpü içine yerleştirilmiş olabilecek patlayıcılar" konusunda uyardı.

Olimpiyatlar öncesi Rusya'ya 'diş macunu tüpü' uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD İç Güvenlik Bakanlığının, Rusya'ya uçan havayollarını, diş macunu tüpleri içerisinde patlayıcı maddelerin gizlenebileceği ihtimaline karşı dikkatli olmaları konusunda uyardığı bildirildi.

Amerikan basınında yer alan haberlere göre, Amerikan güvenlik yetkilileri, tehdidin, bazıları ABD'den kalkan, Rusya'ya doğrudan uçuş yapan havayollarına yönelik olduğunu belirtti.

AP ajansının haberinde, bakanlığın, Rusya'ya uçan havayollarına, "teröristlerin diş macunları içinde gizlemek suretiyle uçağa patlayıcılar sokabileceği" yönünde uyarıda bulunduğu bildirildi. 

Uyarının, Soçi Kış Olimpiyatları'nın hemen öncesinde yapılması dikkat çekerken, İç Güvenlik Bakanlığından yapılan açıklamada, ABD'nin, "ülkeye yönelik bir spesifik tehditten haberdar olmadığı" belirtildi. Açıklamada, bakanlığın, "Soçi Olimpiyatları gibi uluslararası etkinliklerle bağlantılı olanlar da dahil olmak üzere, yerel ve uluslararası ortaklarla düzenli bilgi paylaşımında bulunduğu" kaydedildi.

CNN televizyonunun, bir güvenlik kaynağına dayandırdığı haberinde de Amerikan ve uluslararası havayollarına yönelik uyarının, Soçi Olimpiyatları'nın başlaması öncesinde yeni bir istihbarat bilgisine dayandığı ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2014, 09:59
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48