banner39

Olimpiyatlarda bile fakire ekmek yok!

Londra olimpiyatlarında dağıtılan 700 dolar değerindeki madalyayı en çok toplayanlar, gelişmiş ülke sporcuları. Fakir ülkeler ise eli boş dönüyor

Avrupa 08.08.2012, 16:48 08.08.2012, 19:51
Olimpiyatlarda bile fakire ekmek yok!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bu yıl Londra'da yapılan olimpiyat oyunlarında yarışmalarda birincilik kazananlara verilen altın madalyaların maddi değeri ortaya çıktı. Olimpiyatlarda dağıtılan altın madalyaların maddi değeri 700 olarak olarak belirlendi. Her bir altın madalyada 6 gram altın bulunduğu geri kalanının ise gümüş olduğu belirtildi.

Olimpiyatlarda dağıtılan bu 700 dolar değerindeki madalyaları genelde en gelişmiş ülkelerin sporcuları topluyor. Çünkü olimpiyat oyunlarındaki bir çok dalda, sadece imkanları gelişmiş olan ülkelerin sporcuları birinci olabiliyor. Hatta bazı branşlarda, zengin ülkeler dışındaki ülkelerin varlık göstermesi fiilen imkansız.

Özellikle yoksul bir ülkeden gelen bir sporcunun madalya kazanmasının mümkün olmadığı dört dal var. Bunlar,  Atçılık, yelken, bisiklet ve yüzme.

Gelişmekte olan ülkelerin en başarılı olduğu dallar güreş, judo, halter ve cimnastik. Diğer branşların çoğunda maddi kaynak hayati rol oynuyor.

Bugüne dek verilen Olimpiyat madalyalarının yüzde 15'ini ABD'nin, yüzde 60'ını da Avrupalı ülkelerin kazanması dikkat çekiyor.

Olimpiyatlarda temel mantığın, "ne kadar yatırım o kadar altın madalya" olduğu düşünülüyor ancak bu da şüpheli bir durum olarak varlığını koruyor.

banner53
Yorumlar (0)
16
orta şiddetli yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?