On binlerce Yunanlı ölmüş yakınlarının maaşını almış

Ekonomik krizdeki Yunanistan'da geçen yıl emekli maaşlarında on binlerce sahtekarlık vakası yaşandığı ortaya çıktı

Avrupa 15.01.2013, 10:58 15.01.2013, 10:58
On binlerce Yunanlı ölmüş yakınlarının maaşını almış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ekonomik kriz sebebiyle iflasın eşiğine gelen; Avrupa Birliği, IMF ve Avrupa Merkez Bankası'ndan sağlanan kurtarma paketleriyle ayakta durmaya çalışan Yunanistan'da geçen yıl emekli maaşlarında on binlerce sahtekarlık vakası yaşandığı ortaya çıktı.

Yunanistan'a en büyük mali yardımı yapan Almanya'da halk kurtarma paketlerine karşı çıkarken, Alman basınında Yunanlılar aleyhine yayınlanan haberlere bir yenisi daha eklendi.

Spiegel Online'da yer alan haberde; Yunanistan'da 2012 yılında sadece emekli maaşlarında 63 bin 500 sahtekarlık vakası yaşandığı şeklindeki ifadelere yer verildi.

Yunanlıların ölmüş yakınları üzerinden emekli maaşı aldığını kaydeden dergi, Atina makamlarının sahtekarlıkları ortaya çıkarmak için harekete geçtiğine dikkat çekti.

Tasarruf tedbirleri kapsamından denetimlerini artıran Yunanlı yetkililer, emekli maaşı alanların bizzat resmi dairelere gelmesini şartı koştu. Hal böyle olunca da haksız yere emekli maaşı alan 63 bin 500 kişinin maaşları kesildi.

Bu rakam içinde 50 bin kişinin yakınları ölmüş olmasına rağmen sahte 'resmi evraklar düzenleyerek' yakınlarının emekli maaşlarını almaya devam ettiklerı ortaya çıktı.

Yunan Parlamentosu'nda konuşan Çalışma Bakanı Giannis Wroutsis, haksız yere emekli maaşı alanlardan bu paraların geri talep edileceğini açıkladı. Bakanlık, ayrıca sahtekarlıkların önüne geçebilmek için elektronik bir sistemi devreye koymaya hazırlanıyor.

Spiegel Online'a göre söz konusu sistem 1 Mart tarihinde uygulamaya konulacak ve ölüm vakaları direkt olarak nüfus müdürlükleri tarafından bakanlık sistemine aktarılacak. Böylelikle ölen kişinin maaşı da otomatik olarak kesilecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?